Ermeniler ülkelerini terk etmeye devam ediyor

Ülke vatandaşlarının Ermenistan'dan kaçışı sürüyor. Bu yılın sonuna kadar 60 bin Ermeni'nin ülkeyi terk etmesi bekleniyor

Ermeniler ülkelerini terk etmeye devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bölge basınına yansıyan haberlere göre, her yıl Ermenistan'ı tahminen 40 bin vatandaş terk ediyor. Bu yılın sonuna kadar ise bu rakamın 60 bine ulaşması bekleniyor. Ülkeyi terk edenlerin yüzde 80'i Rusya'yı tercih ediyor.

Öte yandan, Ermenistan'da sosyal sorunların büyümesi üzerine ülkenin çeşitli bölgelerinde muhalif gösterilerin düzenleneceğine dair haberler gündeme geliyor. Gösterilerle beraber siyasi krizin daha da derinleşmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Ermenistan'da başkanlık seçimleri altı ay önce yapılmış ve mevcut devlet başkanı Serj Sarkisyan yüzde 58.64 oyla seçimi kazanmıştı. Seçim yarışını ikinci sırada tamamlayan ve yüzde 36.75 oranında halk desteği alan Raffi Ovannisyan ise seçim sonucunu tanımadı. Ovannisyan, taraftarları ile beraber gösteriler düzenlese de sonuç elde edemedi. Sosyal sorunların büyümesinin yanı sıra Rusya ile yaşanan kriz de vatandaşların tepkisinin artmasına neden oluyor.

Ermenistan eski başkanlarından Petrosyan'ın siyasetten çekilmesinden sonra Ovannisyan'ın ismi öne çıktı. Raffi Ovannisyan taraftarları son günlerde tekrar eylemlere başladı ve Sarkisyan'ın istifasını talep etti. Gösteride konuşma yapan Ovannisyan sadece başkentte değil ülkenin çeşitli bölgelerinde de gösterilerin yapılacağını ve Sarkisyan'ın sonunda istifa etmek zorunda kalacağını öne sürdü.

Bu arada Ermenistan'ın Gümrük Birliği ve Avrasya İttifakı gibi Kremlin sarayı projelerinin içinde yer almaması Rusya'nın tepkisini çekiyor. Bunun yanı sıra AB ile ilişkilerin geliştirilmesinin Sarkisyan iktidarının sonunu getirebileceği söyleniyor.

Azerbaycan ile sorunların devam etmesi Ermenistan'ın  bölgesel projelerin dışında kalması ile sonuçlandı. İşsizlik oranının yükselmesi, fiyatların yükselmesi ve diğer sosyal sorunların yanı sıra gelecek umudunun bulunmaması da ülkenin geleceğini tehdit ediyor. Uzmanlar Azerbaycan ile sorunların çözülmemesi ve işgal altındaki topraklardan çekilmemesi durumunda Ermenistan'ın önümüzdeki yıllarda çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini vurguluyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 12:07
banner53
YORUM EKLE

banner39