Eski Moğol istihbarat şefi General Hurz kefaletle serbest bırakıldı

Öldürülen Moğol siyasetçi Sanjaasurengiin Zorig'e işkence ile suçlanan İstihbarat Dairesi eski başkanı General Batyn Hurz mahkeme kararı ile serbest bırakıldı

Eski Moğol istihbarat şefi General Hurz kefaletle serbest bırakıldı

Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur’un Chingeltey Bölge Mahkemesi 23 Mayıs tarihinde, İstihbarat Dairesi eski başkanı Genel B. Hurz’ın (GRU) kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu yılın 23 Nisan'ında, genel ve diğer bazı istihbarat subaylarının, siyasetçi Sanjaasurengiin Zorig'e işkence ve baskı düzenlediğinden şüpheleniliyor. 1998'de cinayetten suçlu bulundu.

Batyn Hurz, daha sonra S. Zorig’in cinayetinden şüphelenilen Fransa’da yaşayan Moğol muhalifi Enkhbat Damira’yı kaçırma olayının organizatörü olarak biliniyor. Bu nedenle, bir yılını İngiltere ve Batı Almanya'daki cezaevlerinde geçirmek zorunda kaldı. Daha sonra hapishaneden serbest bırakıldı ve Moğolistan Yolsuzlukla Mücadele Müdürlüğüne, daha sonra C. Elbegdorz ve İstihbarat Genel Müdürlüğü'ne başkanlık etti.

Zorig’in cinayeti, Moğolistan dışında pek bilinmemekle birlikte, 2010’da Alman yetkililer tarafından bir emir çıkarıldıktan sonra istihbarat yetkilisi Batyn Hurz’un tutuklanmasının merkezinde bulunuyordu.Zorig polis nezaretinde iken ölmüştü.

Sanjaasurengiin Zorig, önde gelen bir Moğol politikacı ve ülkenin 1990 demokratik devriminin lideriydi. Ona "Demokrasinin Altın Yutulması" deniliyordu. Ölümünden sonra kız kardeşi Oyuun, siyasete girdi ve Sivil İrade Partisi'ni kurdu.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 18:00
banner53
YORUM EKLE

banner39