banner39

Ezgulik İnsan hakları savunucusu tahliye edildi

Özbekistan'da faaliyet gösteren Ezgulik insan hakları örgütü üyesi Razzoqov tahliye edildi

Orta Asya 26.10.2016, 15:37 26.10.2016, 15:37
Ezgulik İnsan hakları savunucusu tahliye edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da insan hakları aktivist Bobomurod Razzoqov hapisten serbest bırakıldı.

Taşkent merkezli Ezgulik İnsan Hakları kuruluşunun bildirdiğine göre, Özbek insan hakları savunucusu, 63 yaşındaki Bobomurod Razzokov üç yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Ezgulik temsilcileri Vasila Inoyatova ve AbdurrahmanTashanov, 25 Ekim'de Bobomurod Razzokov’un tutuklu bulunduğu Tavaksay hapisanesinden tahliye edildiğini açıkladı.

Tahliyeye tanıklık eden Abdurrahman Tashanov, " Bobomurod Razzokov ceza kanundaki erken salıverme maddesinden yararlanarak üç yıl üç ay hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. O 2013 yılında insan kaçakçılığından suçlu bulunarak dört yıllık hapse mahkum edilmişti” dedi.

Bobomurod Razzokov, duruşmasında suçlamaları reddederek kendine iftira atıldığını söylemişti. Duruşma sırasında Buhara ili polis müdürü Nuriddin Shomurodov, insan hakları savunucusunu, bazı kişileri kaçak olarak Rusya'ya göndermekle suçlamıştı.

Memleketi Buhara’da çiftçilik yapan Bobomurod Razzokov aynı zamanda Ezgulik örgütün üyesi hemdir. O “Ozodlik” Radyosuna yaptığı konuşmalarda Buharalı çiftçilerin sorunları ve yerel yöneticilerin onlara yaptığı baskılar hakkında konuşmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü