banner39

Fransa, Gülnara Kerimova'nın evlerine el koydu

Fransa'da mahkeme Gülnara Kerimova'nın bir villası ile bazı dairelerine el koydu

Orta Asya 13.02.2015, 14:11 13.02.2015, 14:11
Fransa, Gülnara Kerimova'nın evlerine el koydu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’ya ait gayrimenkullere el koyduğu bildirildi.

AFP’de yer alan habere göre Fransa’da mahkeme, yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından yargılanan Kerimova’nın 50 milyon Euro değerindeki villasıyla Paris’teki birkaç dairesine el koydu.

Bahsedilen gayrimenkullerin Studio Invest, Invest Service Group ve Ruby International şirketleri tarafından satın alındığı, ancak soruşturma sonucunda bunların Gülnara Kerimova ve eşi Rüstem Madumarov’a ait olduğu belirlenmişti.

Müfettişler bu gayrimenkullerin Özbek telekomünikasyon pazarına girebilmek için Gülnara Kerimova’ya rüşvet veren İsveç, Rus ve Hollandalı şirketlerin yatırdığı paralar kullanılarak satın alındığını tespit etmişti.

Olayı araştıran savcılar Aralık 2007 ve Kasım 2010 döneminde batılı şirketler Özbekistan pazarına girebilmek için Gülnara Kerimova’nın Gibrelter’deki offshore şirketi hesabına 324 Milyon dolar yatırdıklarını belirledi.

İslam Kerimov, kızının batı mahkemelerince tutuklanması ve yargılanmasını önlemek için onu bir senedir ev hapsinde tutuyor. Ona yakın olan bütün iş adamları da son dönemde hapse atıldı.

Kerimov’un kızları Gülnara ve Lala İsviçre bankalarındaki yaklaşık 1 Milyar dolar serveti ile bu ülkedeki en zengin yabancılar listesine girmişlerdi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?