banner15

Gitmo'dan kurtuldular ama özgür olamadılar

Guantanamo'da yıllarca tutulan iki Tacik, haklarında hiçbir suçlama yapılmadan ülkelerine geri gönderildiklerinde bir kez daha hapse atıldı. İnsan hakları örgütleri iki Tacik'in artık özgür kalmasını istiyor

Gitmo'dan kurtuldular ama özgür olamadılar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'li ajanlara 'terörist' diye satılan iki Tacik gencin Guantanamo'da başlayan çilesi ülkeleri Tacikistan'da devam ediyor.

2001 yılında Guantanamo'ya gönderilen yüzlerce müslüman arasında olan Rukniddin Şaropov ve Abdulmukit Vohidov, 6 yıl boyunca haklarında hiçbir resmi suçlama olmadan hapiste tutulmuştu. 2007 yılında serbest bırakılan ve ülkelerine iade edilen iki genç, bu defa da Tacikistan mahkemesi tarafından, aynı gerekçe ile 17 yıl hapse mahkum edildi.

9 Eylül'de bağımsızlığının 20. yıldönümünü kutlayacak olan ve bu münasebetl sekiz bin kadar mahkumun affedileceği Tacikistan'da, insan hakları savunucuları ve avukatlar, Şaropov ve Vohidov için de af çağrısında bulundu. Human Rights Watch, iki tanınmış Amerikalı avukat, ve Columbia Üniversitesi'nden bir hukuk uzmanı iki Tacik gencin serbest bırakılması için Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'a mektuplar gönderdi .

Amerikala ajanlara teslim edildiklerinde 19 yaşında olan iki gence "büyük bir haksızlık yapıldığını" kaydeden Chicagolu avukat , "Matthew J. O'Hara, Şaropov ve Vohidov'un birini öldürdüğüne ya da terörist faaliyetlere katıldığına dair hiç bir deili olmadığına dikkat çekti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Guantanamo'dan kurtulduktan sonra, toplam sekiz saati bulmayan, kapalı kapılar ardındaki duruşmalarla 17 yıla mahkum edilen iki gence af çağrısı yaptı.

Tacik parlamentosu 19 Ağustos tarihinde af yasa tasarısı üzerinde oylama yapacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35