Gülnara Kerimova'ya soruşturma

Özbekistan'da hakkında birçok soruşturma ve dava açılan Gülnara Kerimova'ya bu sefer İsviçreli savcılar tarafından soruşturma açıldı. Kerimova kara para aklamak suçuyla 2012 yılında açılan bir soruşturmaya dahil edildi

Gülnara Kerimova'ya soruşturma

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un büyük kızı Gülnara Kerimova'ya soruşturma açıldı. İsviçre'deki savcılar, Kerimova'ya kara para aklamak suçundan soruşturma açtıklarını duyurdular.

 

Özbekistanlı savcılarla başı dertte olan Kerimova'ya şimdi de İsviçreli savcılar tarafından soruşturma açıldı. Kerimova hakkında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Özbekistan'da birçok dava açılmıştı. Özbekistan'da gündemi sıkça meşgul eden Kerimova'nın İsviçre'deki malvarlıklarının bir kısmına da el konulduğu açıklandı.

İsviçreli Savcı, yaptığı açıklamada, Gülnara Kerimova'nın halihazırda dört Özbek vatandaşı hakkında yürütülen soruşturmaya dahil edildiğini belirtti. Diğer dört kişinin 2012'den beri soruşturulduğu, ikisinin tutuklandığı fakat birkaç ay sonra serbest bırakıldığı belirtiliyor.

Kerimova, ülkesinde hem dikkat çeken bir iş kadını hem de pop şarkıcısı olarak tanınıyor. Babası İslam Kerimov'un 20 yıldan fazla yönettiği Özbekistan'da, Kerimova'nın yaygın ticari çıkarları olduğu düşünülüyor.

41 yaşındaki Gülnara Kerimova, geçen sene Birleşmiş Milletler'deki (BM) Özbek elçiliği görevini kaybettiğinde diplomatik dokunulmazlığı kaldırılmıştı.

Kerimova'nın BM elçiliği görevi sona erdikten sonra Cenevre'yi terk ettiği tahmin ediliyor.

Savcılık Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kerimova hakkındaki soruşturmanın Eylül 2013'ten bu yana devam ettiğini söyledi ve Kerimova'nın İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında Cologny'de bulunan villasının geçen ay polis tarafından arandığını sözlerine ekledi.

İsviçre Federal Başsavcısı Michael Lauber, Cenevre günlük gazetesi Le Temps'a bir açıklama yaparak, Kerimova'nın diplomatik dokunulmazlığı sebebiyle savcıların daha önce herhangi bir adım atamadıklarını belirtti.

Yetkililer, soruşturma kapsamında toplamda 800 milyon İsveç Frankı'na (yaklaşık 1 milyar dolar) el konduğunu, ancak paranın kaynağının henüz belirlenemediğini söyledi. Soruşturmayla bağlantılı olarak Fransa'da birkaç yerde arama yapıldığı belirtiliyor.

Soruşturma aynı zamanda bir İsveç telekom firması olan TeliaSonera'nın ticari faaliyetlerini de içeriyor. Yarı kamusal bir İsviçre-Fin şirketi olan TeliaSonera, 2012'de İsveç TV'de yayınlanan bir haberde, Özbekistan'daki 3G mobil telefon haklarını almak için aracı şirket Takilant'a 300 milyon dolar ödemekle suçlanmıştı.

TeliaSonera bu iddiaları reddettiği halde, İsviçreli savcılar olayla ilgili soruşturma başlatmışlardı.

Savcılar, Kerimova soruşturmasına ilişkin yaptıkları açıklamada TeliaSonera'dan bahsetmediler fakat soruşturmada bir İsviçre kuruluşunun, Özbek telekom piyasasında yaptığı bazı yatırımları yolsuzlukla ilişkilendirdiklerini söylediler.

Gülnara Kerimova'nın başında bulunduğu Sivil Toplum Kuruluşu (STK)'lara da el konulmuştu. Geçtiğimiz ay, Özbekistan'daki yetkililer, Kerimova'nın maddi çıkar elde etmek için paravan olarak kullandığını iddia ettikleri STK'lara el koymuşlardı. 

El konulan kuruluşların isimleri şu şekilde açıklandı; Kadınlar Konseyi, Toplumsal İnisiyatif Fonu (FOPSİ), Mekhr Nuri Vakfı, Halk Sağlığı Kurumu ve Kanser Derneği.

Gülnara Kerimova'nın başında olan bir diğer kuruluş Forum Fonu da 2013 yılında kapatılmıştı. Kerimova, o dönemde, Özbekistan istihbaratının kendisine ait kuruluşlara fon sağlayan ticari şirketlerin mülkiyetlerine de el koymaya çalıştığını iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 17:23
banner53
YORUM EKLE

banner39