banner39

'Gülnare Kerimov'u öldürmek istiyorlar' iddiası

Torun İslam Kerimov, Özbek istihbaratının annesini öldürmeye çalıştığını iddia etti

Orta Asya 30.11.2016, 14:17 30.11.2016, 14:26
'Gülnare Kerimov'u öldürmek istiyorlar' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın eski devlet başkanı İslam Kerimov’un torunu küçük İslam Kerimov, Özbek gizli servisini annesi Gülnare Kerimova’yı öldürmeyi planlamakla suçladı.

BBC Özbek servisine konuşan torun İslam Kerimov ülkesinde hayati tehlikesi olduğunu önesürerek Özbekistan’a gidemeyeceğini açıkladı.

Özbekistan eski devlet başkanı İslam Kerimov, 2 Eylül tarihinde beyin kanaması geçirerek vefat etmiş, cenaze törenine ev hapsindeki büyük kızı Gülnare Kerimova, Taşkent'te bulunan kızı İman ve Londra’da yaşayan oğlu İslam katılmamıştı.

Torun İslam Kerimov, annesinin şu anda Taşkent’te ev hapsinde olduğunu ve Özbek istihbaratının onu öldürmek için çeşitli yollar aradığını belirterek, “Annem şimdi Taşkent’teki Yahya Gulomov caddesindeki kendi evinde tutuklu bulunuyor. Bildiğim kadar Özbek istihbaratı annemi zehirleyerek öldürmeye çalışıyor. Bu iş de onlara anneannem yardımcı oluyor. Bunun nedeni annem şimdiki rejim hakkında çok şey biliyor…” dedi.

Kerimova, "Dedem çocukluğunda teyzemi  sürekli anneme karşı düşman olarak büyütmüş. Ona "devamlı olarak sen ablan gibi başaralı değilsin" diyerek anneme karşı kışkırtmış. Sonuçta anneannem ve teyzem anneme düşman oldu. Bir de bu işe Özbek istihbaratı karıştı. Bütün bunlar annemin hayatının şu anda büyük tehlike altında olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Torun Kerimov’un BBC Özbek servisine Rus dilinde konuştuğu da dikkatlerden kaçmadı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?