banner39

Hafta sonu Çin'de ŞİÖ zirvesi var

Şanghay İşbirliği Örgütü yeni üyeler Hindistan ve Pakistan'ın ilk kez katılmalarıyla bugün Çin'de toplanacak. Türkiye Örgüte diyalog ortağı konumunda

Orta Asya 05.06.2018, 11:07 05.06.2018, 11:49
Hafta sonu Çin'de ŞİÖ zirvesi var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın Çin’in Thingdao şehrinde 09-10 Haziran düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü zirve toplantısına katılacağı bildirildi.

Konu ile açıklamayı Tacikistan’ın Çin Büyükelçisi Parviz Davlatzoda yaptı. İmamali Rahman Çin'e yaptığı resmi ziyaret sırasında, Çin lideri Xi Jinping ile ikili görüşme yapacak.

Tacikistan Büyükelçisi Pekin'de düzenlenen basın toplantısında, "ŞİÖ zirvesi sonunda, bölgesel ve uluslararası gündemin neredeyse tüm yönlerini kapsayan, yaklaşık 20 belge imzalanacaktır. Örgüte üye ülkeler liderleri terörizm ve aşırıcılıkla mücadelenin yanında ticaret ve ekonomide işbirliğinin genişlemesi konularına tartışacaklar. Zirve sonunda ortak bildiri yayınlanması beklenmektedir” dedi.

Şangay İşbirliği Örgütü 15 Haziran 2001'de Şanghay'da kuruldu. Örgüte Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan üyedir. Dört devletin - Afganistan, Beyaz Rusya, İran ve Moğolistan ŞİÖ gözlemci statüsü var. 

ŞİÖ'nün diyalog ortakları ise Ermenistan, Azerbaycan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka ve Türkiye.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?