banner15

Hazar Denizi için sınırı olan ülkeler bir araya geliyor

Aşkabat’ta Hazar Denizi'nin hukuki statüsüyle ilgili bölgesel toplantı düzenlenecek

Hazar Denizi için sınırı olan ülkeler bir araya geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan hükümeti bir açıklama yaparak, Aşkabat’ta Aralık ayının ikinci yarısında Hazar Denizinin hukuki statüsüyle ilgili geçici çalışma grubunun bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Toplantıya Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan dışişleri bakanlıkları heyetlerinin katılması bekleniyor.

Hazar ülkeleri Dışişleri Bakanları heyetlerinin bir önceki toplantısı Ekim ayında Tahran'da gerçekleştirilmişti. Tahran toplantısında Hazar bölgesinde su yönetimi, navigasyon ve enerji kaynaklarının transit konuları ele alınmıştı. 

Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Türkmenistan ve İran, Kasım 2003'te Hazar Denizi'nin çevresinin korunması için çerçeve sözleşmesi imzalamışlardı.

Temmuz 1998 tarihinde Rusya ve Kazakistan, Hazar Denizi'nin kuzey kesimin iki ülke tarafından özgürce kullanılması için denizaltı sınır belirlenmesi anlaşmasını imzaladı. 27 Şubat 2003 tarihinde ise Kazakistan ve Azerbaycan arasında aynı konuda bir anlaşma imzaladı. Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya Mayıs 2003'te Hazar Denizinin bu üç ülke arasındaki sınır bölümlerini belirleme anlaşmasını imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 13:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48