banner39

Hazar'a kıyısı olan ülkeler Bakü'de toplandı

Rusya, İran, Azerbaycan ve Türkmenistan; Hazar'ın statüsüyle ilgili sözleşme üzerinde çalışacak

Orta Asya 11.09.2013, 12:53 11.09.2013, 12:57
Hazar'a kıyısı olan ülkeler Bakü'de toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hazar'a kıyısı olan ülkeler, Hazar'ın hukuki statüsünün belirlenmesi için Azerbaycan'da biraraya geldi.

Hazar'ın hukuki statüsünün belirlenmesi için kurulan çalışma gruplarının 33. toplantısı Bakü'de başladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Rusya Devlet Başkanının sınırların belirlenmesinden sorumlu özel temsilcisi İgor Bratçikov, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kayrat Sarıbay, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammet Mehdi Ahundzade ve Türkmenistan Hazar Devlet Komitesi Başkanı Murat Atacanov'un katıldığı toplantıda, Hazar'ın statüsü ile ilgili yapılacak sözleşme projesi üzerinde çalışılacağı belirtildi.

Topantının açılışında konuşan Halef Halefov, Hazar'ın hukuki statüsüyle ilgili bütün konuların Hazar'a kıyısı olan ülkeler arasındaki mevcut dostluk ve işbirliği ruhuna uygun olarak çözülmesi gerektiğini söyledi.

Hazarın statüsü konusunda tam uzlaşma sağlanması için çözülmesi gereken birçok konu olduğunu hatırlatan Halefov, güvenlik konularının, yüzeyin kullanılmasına yönelik sorunların, Hazar'daki doğal kaynakların işletilmesi ve Hazar'ın dibinin kullanılması, ekolojik konuların çözüme kavuşması gerektiğini belirtti. Halefov, biyolojik kaynakların kullanılması ve korunması konusunda bir sözleşme yapılması gerektiğinin önemine dikkati çekti.

Hazar'a kıyısı olan ülkeler arasında oldukça verimli işbirliliği ilişkilerinin kurulduğunu söyleyen Halefov, "Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve karşılıklı ilişkiler sayesinde Hazar'a bağlı bütün sorunları kısa sürede çözebiliriz. Hazar'da birlikte yaptığımız projeler, hepimizin çıkarlarına hizmet ediyor. Bundan sonra da bölgede gerçekleştireceğimiz projeler, özellikle de stratejik önem taşıyan ekonomik projeler, ülkelerimizin ve halklarımızın gelişmesine olanak sağlayacaktır" dedi.

Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Çalışma gruplarının yarın da görüşmelerini sürdüreceği ve toplantıların sonucuyla ilgili kamuoyunun bilgilendirileceği belirtildi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?