banner39

Hindistan'daki seçimlerde milyarlık rüşvet skandalı

Hindistan Parlamento seçimlerinde politikacıların ve partilerin oy kazanabilmek için rüşvet verdikleri, bazı seçmenlere de uyuşturucu dağıtmak suretiyle oy topladıkları bildirildi.

Orta Asya 25.04.2014, 17:23 25.04.2014, 18:35
Hindistan'daki seçimlerde milyarlık rüşvet skandalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'ın Delhi şehrinden Chennai şehrine kadar tüm partilerin nasıl rüşvet vererek gecekondu sakinlerinden ve diğer vatandaşlardan oy topladıkları 2011 yılında Wikileaks tarafından yayınlanan Amerikan büyükelçilik mesajlarıyla ortaya çıkmış ve Hindistan basınında geniş yer almıştı.

Üç yıldan bu yana Hindistan'da bu konuda iki büyük değişiklik meydana geldi. Birincisi, oy için verilen rüşvet miktarı astronomik bir şekilde yükseldi. İkincisi, politikacılar paranın yanında uyuşturucu madde de dağıtmaya başladılar.

Beş hafta süren seçimlerin ortasında Ulusal Seçim Komisyonu yaptığı araştırmaların bir ara sonucunu kamuoyuna duyurdu. Güvenlik yetkilileri toplam 2,8 milyar Avro rüşvet paraya el koydu. Yüzlerce özel tim tarafından yapılan aramalarda çok büyük miktarlarda nakit paranın yanısıra 13 milyon litre alkollü içki, ve 105 kg eroin bulundu.

En fazla rüşvet parası Andrha Pradeş Eyaletinde ele geçirildi. Bu eyalette toplam 300 milyon Avro bulundu. Bölgedeki seçim komisyonu başkanı Bhanwar Lal, olayın çok acı verici, üzüntü verici olduğunu söyledi.

Yapılan anketlere göre seçimleri iktidardaki parti kaybediyor. Tartışmalı açıklamalarıyla gündeme gelen Narendra Modi liderliğindeki Milliyetçi Hindu partisi 'Bharatiya Janata Party (BJP) önde gidiyor. Modi, kendisinin Tanrı tarafından seçilmiş biri olduğunu ve şimdi halktan iyi dileklerini beklediğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?