banner15

İki lider Hazar konusunu görüştü

Vladimir Putin, Gurbanguly Berdimuhamedov ile başta Hazar'ın durumu olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi için bir araya geldi

İki lider Hazar konusunu görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ile ikili ilişkileri ve Hazar Denizi’nin durumunu görüşmek üzere Soçi’de bir araya geldi.

Putin, yaptığı açıklamada, Hazar Denizi'nin durumu ile ilgili önemli kararların alındığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, Türkmenistan lideriyle iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek adına bir araya geldiklerini vurguladı.

Görüşmede iki ülkenin ticari ilişkileri ve insani yardım alanındaki işbirliğini geliştirmekle birlikte uluslararası konular da ele alınan başlıklar arasındaydı.

Berdimuhamedov ise Rusya ve Türkmenistan’ın stratejik ortak olduğunu vurguladı. " Rusya ile bizim ilişkilerimiz karşılıklı saygıya dayanıyor” dedi.

HAZAR’IN GÜNCEL DURUMU

Rusya, İran, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan, 20 yıldan uzun süredir uzlaşı sağlanamayan Hazar Denizi'nin hukuki statüsüyle ilgili Pazar günü anlaşmaya varmıştı. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla bağımsızlığına kavuşan ülkelerin Hazar üzerinde hak talepleri olmuştu.

İran, Sovyetler Birliği döneminde Rusya ile yaptıkları anlaşmada Hazar Denizi'nde yüzde 16'lık bir paya sahipti. İran'ın, Sovyetlerin dağılmasından sonra Hazar'ın beş ülke arasında eşit olarak paylaşılması talebi kabul görmemişti. Beş ülke arasında eşit olarak kabul edildiği takdirde İran payını artırmış olacaktı. Son yapılan anlaşmada İran'ın yüzde ikilik bir pay kaybetmesine rağmen tepki göstermemesi dikkatlerden kaçmadığı belirtiliyor.

Hazar'ın nasıl paylaşılacağı, deniz veya göl olarak mı adlandırılacağı ihtilaflı konular olarak değerlendiriliyordu.

Hazar’ın durumu yapılan anlaşmaya rağmen hala belirsizliği devam eden bir süreç olarak devam ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48