İlk kağıt Kazakistan'da üretilmiş

Kazak akademisyen Omarov, dünyanın ilk kağıdının Çin'de değil Kazak steplerinde üretildiğini iddia etti

Orta Asya 11.02.2013, 15:44 12.02.2013, 09:45
İlk kağıt Kazakistan'da üretilmiş

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kazakistan Milli Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı ve Kaynar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erangayip Omarov, tarihte ilk kağıt üretiminin Kazak steplerinde gerçekleştiğini iddia etti.

Omarov, tarihte ilk kağıdın Çin değil Kazak topraklarında icat edildiğini söyleyerek, kağıdın ilk kez M.Ö. 2. yüzyılda ortaya çıktığını ifade etti.

İlk kağıdın kenevir bitkisinden üretildiğini belirten Omarov, kağıt üretiminin, kenevir bitkisinin dünyada en çok yetişti yer olan Kazakistan'ın Şu vadisinde başladığını iddia etti.

ÇİN KAĞIT İLE 7. ASIRDA TANIŞTI

Araştırmacı akademisyen Omarov, Çin kaynaklarına dayanarak verdiği bilgilerde ise, Çin'in kağıt ile M.Ö. 2. yüzyılda değil, ancak M.S. 7. yüzyılda tanıştığını kaydetti.

Omarov, Çin'in kağıt üretimi ile tanışmasının da tarihi İpek Yolu güzergahı ve kervan faaliyetleri sayesinde meydana geldiğini söyledi. Kazak professör Omarov, Mısır'da bulunan ve ortaçağın en önemli kütüphanelerinden İskenderiye Kütüphanesi'nden sonra Kazakistan'daki Otrar Kütüphanesi'nin de kağıdın gelişmesi ile ikinci büyük kitap kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?