İngiliz askerler Özbekistan üzerinden çekilecek

NATO'nun 2014 yılına kadar Afganistan'dan çekilme kararı almasının ardından, Koalisyon Güçlerindeki İngiliz askerleri de Özbekistan'dan çekilecek

Orta Asya 14.02.2013, 16:12 14.02.2013, 16:45
İngiliz askerler Özbekistan üzerinden çekilecek

Murat Hayati / Dünya Bülteni

İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond, İngiltere askerlerinin Özbekistan üzerinden çekileceğini açıkladı. Bakan Hammond, çekilme süreci kapsamında Özbekistan'a 700 bin ABD doları değerindeki askeri teknik araç ve ekipmanları bırakacaklarını da söyledi.

Bu yıl içinde başlatılacak çekilme sürecinde Afganistan'da görevli mevcut 9 bin İngiliz askerin 4 bine yakını İngiltere'ye geri dönecek. 6 bin 500 konteynır barınak ve 2 bin 500 askeri aracın çekileceğini vurgulayan Bakan Hammond, bazı nakliyelerin Pakistan üzerinden taşınacağı, ancak karayoluyla gitmesi gereken araçların Özbekistan üzerinden taşınacağını belirtti.

Hammond konuyla ilgili açıklamasında, "Özbekistan, Afganistan'da istikrarın sağlanması için kendisine düşen rolü üstlenmektedir. NATO Koalisyon Güçlerinin geri çekilmesinin ardından bu coğrafyada güvenliğin sağlanması gerekiyor. Bu yüzden bazı askeri ekipmanları Özbekistan'da bırakmak niyetindeyiz" şeklinde konuştu.

İngiliz bakan, bırakılacak askeri araçların Özbekistan yetkileri tarafından ülke içinde baskı amaçlı kullanılmayacağını ümit ettiğini de söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?