İngiliz barış merkezi Orta Asya'yı güvenli buldu

Londra Barış merkezi, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan'ı terörizm tehlikesi düşük ülkeler olarak listeledi

İngiliz barış merkezi Orta Asya'yı güvenli buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Londra Ekonomi ve Barış Enstitüsü Küresel Terörizm Index (The Global Terrorism Index) raporunu yayınladı. Raporda Orta Asya ülkelerinden Tacikistan terör etkisi yüksek düzeyde olan ülkeler sıralamasında 56'ıncı sırada yer aldı.

Londra Ekonomi ve Barış Enstitüsü raporunda terör saldırısı yaşanan ülkeler sıralamasında Kırgızistan 84, Kazakistan 94, Özbekistan 117'nci sırada yer aldı. Türkmenistan ve Moğolistan herhangi bir terör tehdidi olmayan ülkeler sınıfına girerek listenin 130'uncu sırasından sonra yer aldı.

Irak, Afganistan ve Nijerya terör saldırısı tehlikesi en yüksek olan ülkeler olarak belirlendi.

163 ülkenin terör tehdidi konusunda değerlendirmeye alındığı bu araştırma dünya nüfusunun yüzde 99,7'sinin bu tehlike ile karşı karşıya olup olmadığını belirlemek için yapıldı. Değerlendirme terörist saldırıların ve öldürülen insanların sayısı ve bu saldırıların ekonomiye etkisi baz olarak alındı.

2015 yılında, dünyada terör saldırılarının kurbanlarının sayısı yüzde 10 oranında azalırken aynı yıl gelişmiş ülkelerde terör saldırılarının kurbanlarının sayısının yüzde 65 arttığı belirtildi.

2015 yılında terör saldırılarının ekonomiye etkisi 2014 yılına göre yüzde 15 oranında azalarak 89,6 milyar dolar oldu.

2015 yılında, en ölümcül terör örgütünün DEAŞ olduğu, onu sırasıyla Boko Haram, Taliban ve El Kaide'nin takip ettiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 12:20
YORUM EKLE

banner33

banner37