banner39

İngiliz şirket Kazakistan'dan 30 milyon dolarlık nükleer hammaddesi Uranyum aldı

İngiliz Yellow Cake şirketi Kazakistan'dan 30 milyon dolar değerinde uranyum aldı

Orta Asya 03.06.2019, 14:13
İngiliz şirket Kazakistan'dan 30 milyon dolarlık nükleer hammaddesi Uranyum aldı

İngiliz şirketi Yellow Cake Kazatomprom'dan 1.175 milyon liralık nükleer üretiminde kullanılan uranyum aldı.

Yellow Cake 12 Nisan tarihinde, Kazatomprom ile yapılan bir çerçeve anlaşma kapsamında, şirketten pound başına 25,88 dolar fiyatıyla 1,175 milyon liralık uranyum U3O8 aldı.

Alınan uranyum 31 Mayıs'ta, Kanada'da Ontario'daki Cameco Corporation'ın Port Hope / Blind River tesisinde bulunan Yellow Cake deposunda depolanmak üzere teslim edildi.

İşlemin toplam değeri 30,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yellow Cake ( Sarı Kek) şirketinin CEO'su Andre Liebenberg, "Kazatomprom'un uranyumunu, fiziksel uranyumun satın alınması ve depolanması için halka arz sırasında belirlediğimiz stratejiye uygun olarak tamamlamaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Daha önce, İngiliz Sarı Kek şirketinin Uranyum alımı için Kazatomprom ile uzun vadeli bir sözleşmeye girdiği bildirildi. Sarı Kek Kazakistan'dan 8,1 milyon liraya kadar uranyum (U3O8) alacak ve toplamda 170 milyon dolar olacak.

Kazatomprom, Kazakistan'ın uranyum madenciliği şirketidir. Şirket, dünyanın en büyük kaynak tabanlarından birine öncelikli erişimi olan dünyanın en büyük doğal uranyum üreticisidir.

Yellow Cake, uranyum sektöründe faaliyet gösteren, uranyum oksidi (U3O8) almak ve depolamak için kurulmuş uzmanlaşmış bir şirkettir. Yatırım şirketi bankacısı Peter Bacchus Bacchus Capital tarafından kuruldu.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?