banner39

İşkenceci hapishane müdürü sorguya çekildi

Özbekistan’da işkence yapılan hapishanenin müdürü sorguya alındı

Orta Asya 28.10.2016, 14:41 28.10.2016, 14:41
İşkenceci hapishane müdürü sorguya çekildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın Sırderya ilindeki bir hapishane müdürünün işkence şikayetlerinin artması üzerine sorgulanmaya aldığı bildirildi.

Ozodlik radyosunun haberine göre, 76 No’lu hapishane müdürü Dilmurad Mamatqulov, mahkumlardan Andrei Hwan’ın annesi Lyudmila Hwan’ın, oğlunun hapishanede devamlı olarak dövüldüğü şikayeti üzerine soruşturmaya alındı.

Radyoya ismini açıklamadan konuşan bir kaynak, “ Yeni devlet liderimiz internet üzerinden halkın şikayetlerini kabul etmeye başladı. Adam öldürmekten suçlu bulunan ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Andrei Hwan’ın annesi Lyudmila Hwan’ın oğlunun hapishanede dövülerek kaburgası kırıldığını bildirdi. Bu ihbardan sonra hapishane müdürü Dilmurad Mamatqulov sorgulamaya alındı” dedi.

Rasyoya konuşan kaynak, şikayetten sonra sözkonusu mahkumun cezaevindeki şartlarının iyileştirildiğini de sözlerine ekledi.

Özbekistan polis merkezlerinde sorgulananlara ve mahkumlara ağır işkence yapması ile dünya çapında ün kazanmış bir ülke olarak biliniyor. Özellikle geçtiğimiz ay vefat eden eski devlet başkanı Kerimov döneminde mesnedsiz mahkum edilen Müslüman mahkumlara karşı en ağır işkenceler kullanılıyordu.

2002 yılında Özbekistan’daki cezaevleri koşullarını izleyeyen Birleşmiş Milletler İşkence Özel Raportörü Theo van Boven, ülkedeki ceza infaz kurumlarında mahkumlara düzenli olarak işkence yapıldığını açıklamıştı. Özbekistan resmi yetkilileri her ne kadar bu raporu reddetmeseler de konu hakkındaki tavsiyelere de uymadılar.

2003 yılında ülkede kabul edilen "İşkenceye karşı mücadele ulusal programı" kısa bir süre sonra unutulmuştu. 2013 yılı sonunda işkenceyi yasaklayan kanun kabul edilerek yürürlüğe girmişti. Ancak Taşkent merkezli insan haklarını koruma merkezine göre bu yasa da mevcut durum iyileştirmeye yetmedi.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?