banner39

İslam Kerimov'dan Avrasya Birliği'ne sert tepki

Kerimov, bağımsızlık gerekçesiyle Avrasya Birliği'ne karşı çıkarken muhalifleri bu tavrını baskıcı rejimini korumaya yönelik hareket olarak değerlendiriyor

Orta Asya 09.06.2014, 14:12 09.06.2014, 14:12
İslam Kerimov'dan Avrasya Birliği'ne sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov; Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında kurulan Avrasya Ekonomik Birliği’nin eski Sovyet cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarına tehdit oluşturacağını iddia etti.

Taşkent’te düzenlenen uluslararası gıda toplantısında konuşan Kerimov, “Söyleyin bana, ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olur mu?” diyerek ülkesinin Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılmak istemediğini vurguladı.

Rusya lideri Vladimir Putin, “Sovyetler Birliği’nin yerini alacak” diyerek Avrasya Birliği’nin önemine değinmişti. Putin bu anlaşmanın devletlerin bağımsızlığını etkilemeyeceğini de iddia etmişti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nararbaev ise Avrasya Ekonomik Birliği’ni “Doğu ve Batı arasındaki köprü” olarak tarif etmişti.

Rusya lideri Putin’in Avrasya Birliği’ne önceden karşı olan İslam Kerimov Sovyetler Birliği’nin dağılmasını ise “tabii ve kanuni süreç” olarak değerlendirmişti.

Özbek muhalifler Kerimov’un bu çıkışlarını memleketin bağımsızlığını değil, kendi baskıcı rejimini korumaya yönelik hareket olarak değerlendiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?