banner39

İslam Kerimov'la ilgili spekülasyonlar çoğalıyor

Kerimov'un seçime bir ay kalmasına rağmen meydana çıkmaması ve televizyonlarda eski konuşmalarının yayınlanması hasta olduğu iddialarını güçlendiriyor

Orta Asya 19.02.2015, 15:34 19.02.2015, 16:43
İslam Kerimov'la ilgili spekülasyonlar çoğalıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da 20 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi devlet televizyonunun İslam Kerimov’un sadece eski konuşmalarını yayınlaması çeşitli iddiaların ortaya atılmasına neden oldu. Kerimov’un hasta olduğunu iddia edenlerin yanı sıra seçim gerçek anlamda seçim kampanyası hazırlanamadığı için eski konuşmaların yayınlandığını söyleyenler de var.

Ocak ayı sonunda hastalandığı belirtilen Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı İslam Kerimov’un son olarak 6 Şubat’ta onu aday gösteren Liberal Demokrat Parti kongresine katıldığı haber verilmişti. Ancak Kerimov’un bu toplantıdaki konuşması onun tarafından kontrol edilen Özbek medyasında yer almamış, internet sitelerinden birinde yayınlanan haber de hemen kaldırılmıştı.

Kerimov’un 6 Şubat’ta bu toplantıda yaptığı konuşma 18 Şubat akşamı Özbekistan Devlet TV kanalında yayınlandı. Özbek dilinde tam olarak konuşamayan ve hayli yorgun olduğu gözlenen İslam Kerimov kongre delegelerine önceki konuşmalarına benzer bir konuşma yaptı. LDP kongresinde Kerimov’dan başka kimlerin konuşma yaptıkları ise haberde yer almadı.

Bu arada Özbekistan Seçim Kurumu Kerimov’dan başka yine 3 adayı resmen listesine aldığını açıkladı. Devlet Televizyonu bu 3 adayın bazı illerde kapalı seçim toplantıları yaptığını bildirdi. Ancak bu adayların Kerimov a karşı halktan açık şekilde kendilerine oy vermelerini istedikleri haberlerde dile getirilmedi.

Özbekistan’da seçim kampanyasında bile açık meydanlarda toplantı yapılmasına izin verilmiyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?