banner39

İslamcı lidere linç girişimi

Tacikistan'ın en güçlü muhalefet partisinin başkan yardımcısına linç girişiminde bulunuldu

Orta Asya 20.04.2013, 15:01 20.04.2013, 17:17
İslamcı lidere linç girişimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan'ın en büyük muhalefet partisi olan İslami Diriliş Partisi Başkan Yardımcısı'nın linç edilmek istendiği açıklandı. Ülkede kasım ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimi öncesinde meydana gelen olayın seçimi etkilemek için yapıldığı belirtiliyor.

Kimlikleri bilinmeyen bir grup kişi tarafından evinin önünde saldırıya uğrayan parti başkan yardımcısı Muhammed el-Hayit'in kanlar içinde kaldığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

İslami Diriliş Partisi, 7 milyon nüfuslu ve yaklaşık 20 yıldır İmamali Rahman tarafından yönetilen ülkede parlamentoda temsil edilen tek muhalefet partisi durumunda.

Tacikistan eski SSCB ülkelerinin de en fakiri. Ayrıca ülke Afganistan'dan Avrupa'ya giden uyuşturucu trafiğinin de ana geçiş noktası üzerinde bulunuyor.

1992-1997 arasındaki iç savaşta ise İslamcı muhalefet ile Moskova destekli İmamali Rahman arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Tacikistan'ın 60 yaşındaki devlet başkanı İmamali Rahman kasım ayında yeniden seçilmek istiyor. Seçimlerin en iddialı partilerinden İslami Diriliş Partisi'nin adayı ise henüz açıklanmadı.

Tacikistan'da muhalefet üzerinde yoğun bir iktidar baskısı var. İmamali Rahman, muhalefet üzerindeki baskı politikasını ''radikal İslam'a karşı mücadele'' bahanesiyle savunuyor.

banner53
Yorumlar (1)
tahir 8 yıl önce
20 milyon nüfuslu ve yaklaşık 20 yıldır İmamali Rahman ,,, 5.5 milyon nüfus ama da salıyorsunuz var ya..
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?