banner15

İsveç savcısından Kerimov'a 'suikast' suçlaması

İsveç Savcısı hazırladığı iddianamede Özbek imam Abid Nazarov suikastinden Kerimov rejimini sorumlu tuttu

İsveç savcısından Kerimov'a 'suikast' suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç’te savcılığın Özbek imam Abid Nazarov’a yönelik suikastin arkasında İslam Kerimov yönetiminin olduğunu iddia ettiği belirtildi.

Ozodlik radyosu İsveçli savcının bu ülkenin Ostersund şehrinde ünlü Özbek imam Abid Nazarov suikasti ile ilgili iddianameyi 17 Kasımda tamamladığını bildirdi.

Radyoya konuşan savcı Krister Petersons’a göre 23 Kasım'da başlayacak davanın ilk duruşmasında suikastta sanık olarak tutuklanan Özbekistan vatandaşı Yuri Jukovski’nin yanında Kerimov rejimine de cinayeti organize edici olarak ciddi suçlamalar yöneltilecek.

Aslen Rus olan Jukovski bu yılın Ağustos ayında İsveç'e iade edilmişti. Savcı Krister Petersons soruşturma sürecinde Özbek imama suikastın Özbekistan hükümeti tarafından organize edildiği hakkında ciddi bulgular olduğunu söyledi. Savcı şu ifadeleri kullandı:

“Hazırladığım iddianamede Özbekistan rejimine yönelik bir takım belgeler var. Özbek hükümeti soruşturma sürecinde bizimle işbirliğine yanaşmadı. Onun için direkt olarak İslam Kerimov’u ya da Özbek gizli servisini suçlayamıyoruz. Ama soruşturma sırasında, Yuri Jukovski'nin Özbekistan devletinden doğrudan ya da birileri aracılığıyla talimat ve yardım aldığını kanıtlayan delillerimiz var.”

Savcı deliller arasında Jukovski'nin telefon görüşmeleri, tanıkların ifadeleri, güvenlik kameraları görüntüleri olduğunu, bunların onun suikastın işlendiği gün Stromsund’da bulunduğunu gösterdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onun parmak izleri suikastta kullanılan tabancanın saklandığı çantada bulundu. Jukovski soruşturması sırasında bu gerçekleri inkar edemedi. Mahkeme daha önce bu suikastla ilgili iki kişiyi dinlemiş ve onlar beraat etmişlerdi. Ben onlara karşı da yeterli delil sunduğumu düşünüyorum. Bu sefer ben sanığın suçunu kanıtladığıma eminim.”

Juri Jukovski sorgulama sırasında kendini ya da başkalarını suçlamaya yönelik ifadeler kullanmadı. Sanık devamlı olarak tüm gerçekleri söylemeyeceğini ve ailesinin akıbeti hakkında endişe ettiğini bildirdi.

Kerimov yönetiminin en sert muhaliflerinden Özbek Abid Nazarov’a 2006 yılında BM sığınmacı hakkı tanımıştı. İmam 22 Şubat 2012 tarihinde İsveç'in Stromsund şehrinde yaşadığı evin kapısında kafasına ateş edilmişti. 57 yaşındaki Nazarov halen ciddi sağlık sorunları ile hastanede tedavi görüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35