banner15

Japonya'dan Özbekistan'a 5 milyar dolar yatırım

Japonya Başbakanı Abe'nin Özbekistan ziyaretinde bu ülkeye 5 milyar dolarlık yatırım konusunda mutabakata varıldı

Japonya'dan Özbekistan'a 5 milyar dolar yatırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Orta Asya ülkelerine yaptığı ziyaret çerçevesinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ülkenin Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüştü. Özbek- Japon liderleri arasında gerçekleşen görüşmeden sonra iki ülke arasında 8,5 milyar dolarlık ortak projelerin uygulanması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Japonya Başbakanı ile görüşmeden sonra açıklama yapan Özbek lider İslam Kerimov “Ülkelerimiz arasında ortak yatırım projeleri konusunda anlaşmaya vardık. Japonya Özbekistan’a 5 milyar dolar yatırım yapacak” dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı bunun yanında iki ülke arasında stratejik ortaklığı derinleştirme ve genişletme konusunda ortak bildiri imzalandığını da söyledi.

Japonya başbakanı Abe ise ülkesinin Özbekistan ile çeşitli alanlarda karşılıklı çıkarları öngören ekonomik ilişkileri güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Japonya Başbakanı Abeve Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov Taşkent’te düzenlenen ticaret forumuna da katıldı. Forumda taraflar Özbekistan’ın güneyinde sentetik yakıt tesisi inşası, kimya ve elektronik alanlarda Japonya'nın yatırımı konusunu ele aldı.

Japonya Özbekistan’daki en büyük yatırımcılardan biri. Bu ülke bugüne kadar Özbekistan’a 2,3 milyar dolar yatırım yaptı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 13:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35