Kafkasya Din Konseyi, Aliyev için oy istedi

Kafkasya Din Konseyi üyeleri, Azerbaycan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde İlham Aliyev'in desteklenmesini istedi

Kafkasya Din Konseyi, Aliyev için oy istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kafkasya Din Konseyi üyeleri Azerbaycan halkına yönelik açıklamada bulunarak, ekim ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Devlet Başkanı İlham Aliyev'e oy verilmesini istedi.

Konsey üyesi ''din adamları'', Azerbaycan halkının ve Kafkasya bölgesinin milli-manevi değerlerinin korunmasında Aliyev iktidarının önemli rolü olduğunu iddia ederek bunun gelecekte de devam edebilmesi için İlham Aliyev'in başkanlığının sürmesi gerektiğini ifade etti.

İlham Aliyev'e destek "deklarasyonuna" Kafkasya Müslümanları Din Kurumu Başkanı Allahşükür Paşazade, Çeçenistan Müftüsü Sultan Mirzayev, Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Karaçay-Çerkes Müftüsü İsmail Berdiyev, Azerbaycan Başpiskoposu Aleksandr İşşein, İnguşetya Müftüsü İsa Hamhoyev, Dağıstan Müftüsü Ahmet Abdullayev, Kabarde- Balkar Müftüsü Hazreteli Dzaseyev, Kuzey Osetya-Alaniya Müftüsü Murat Gatsalov, Kalmık Müftüsü Sultan Ahmet Karalayev ve diğer ''din adamları'' imza attı.

Azerbaycan'da son yıllarda ''din adamları'' ve dindar halka karşı uygulanan baskı, kapatılan ve yıkılan camiler, okullar ve üniversitelerde başörtüsü yasağının uygulanması, yolsuzluk ve rüşvetin her geçen gün daha da artmasına rağmen söz konusu ''din adamlarının'' Aliyev rejimini desteklemesi mevcut duruma rıza göstermek olarak analiz edildi. Böylece bölge Müslümanları ile kendilerini onların liderleri konumunda gören Kafkasya Din Konseyi üyesi ''din adamları'' arasında büyük bir mesafenin oluştuğu tespit ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 20:24
banner53
YORUM EKLE

banner39