banner39

Karadeniz'den Hazar'a Avrasya kanalı

Nazarbayev Karadeniz ve Hazar Denizi arasında bir kanal inşa etmeyi önerdi

Orta Asya 15.05.2018, 10:16 15.05.2018, 10:42
Karadeniz'den Hazar'a Avrasya kanalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Pazartesi günü yaptığı açıklamada Avrasya Ekonomik İşbirliği ülkelerinin Karadeniz ve Hazar Denizleri arasında bir nakliye kanalı inşa etme olasılığını düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Buna ek olarak, Kazak lider Rusya ve Kazakistan üzerinden Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir yüksek hızlı "Avrasya" otoyol inşaatı yapımı olasılığını da gündeme getirdi.

14 Mayıs'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de görüşen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev iki ülke arasındaki ilişkileri “normal” olarak değerlendirdi.

Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki kenti Soçi'de Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan liderlerinin katılımıyla Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Zirvesi gerçekleşti.

Ayrıca Nazarbayev, Rusya ve Kazakistan üzerinden Avrupa'yı Asya'ya bağlayacak yüksek hızlı otoyolun yapımı olasılığını araştırmayı da önerdi.

Karadeniz ile Hazar Denizi arasını birleştirme fikri ilk Osmanlıdan

Sultan II. Selim, Don ve Volga nehirleri arasında bir kanal açarak, Karadeniz ile Hazar Denizi’ni birleştirmek istemişti. Kırım Hanlığı tehditlerden korunacak; Kafkasya ve Türkistan hem Rus, hem de İran tecâvüzünden mahfuz kalacaktı. Rivayete göre bu işi ilk Sultan Kanuni düşünmüş; ama sıra gelmemişti.

Yorumlar (1)
Murat Vural 3 yıl önce
İnşAllah böyle müthiş bir proje ilerde hayata geçer ve hazar denizi etrafındaki ülkelere büyük menfaatler sağlarlar .
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?