banner39

banner35

Kaşgar'dan Tirmiz'e doğru yeni koridor için çalışmalar başladı

Özbekistan, Çin ve Tacikistan yeni bir ulaşım koridoru açmayı planlıyor

Orta Asya 12.08.2019, 10:47
Kaşgar'dan Tirmiz'e doğru yeni koridor için çalışmalar başladı

Özbekistan, Çin ve Tacikistan, Tirmiz-Duşanbe-Kaşgar yolu boyunca yeni bir ulaşım koridoru açmayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde, her iki ülkeden yola çıkan altı kamyonluk konvoy ilk test yolculuğunu gerçekleştirdi. Yeni ulaşım koridorunun toplam uzunluğu bin 422 kilometre.

Podrobno.uz sitesinin Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı’nın basın servisine dayanarak verdiği haberde yeni koridorun amacının, Çin'den Orta Asya'ya karayoluyla mal akışını artırmak olduğuna dikkat çekildi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın basın servisinin yaptığı açıklamada, bu yolun geliştirilmesi, Çin’in limanlarından diğer ülkelere ihracat yapmak üzere Özbekistan’da üretilen malların ihracında yeni bir alternatif yol sunacağı belirtildi.

Bir diğer önemli yol ise, malları Afganistan'dan taşıma yolu. Özbekistan'ın Surkhandarya bölgesinde, Termez Kargo gümrük terminali olan uluslararası bir lojistik merkezi aktif olarak faaliyet gösteriyor. Yükün önemli bir kısmı Afganistan'ın kuzey illerine gidiyor.

Özbek-Çin ortak girişimi Silk Road International, geçen yıl eylül ayında, " Taşkent - Andijan - Oş - Irkeştam - Kaşgar" koridoru açarak nakliye için kullanılmaya başlandı.

Temmuz-Ağustos 2018’de, Çin’den Afganistan’a karayolu ile iki pilot mal gönderimi başarıyla gerçekleşti. Nakliye, Sincan Özerk Bölgesi'ndeki Kaşgar kentinden 100 kilometre uzaklıktaki Ulugchat ilçesinden, toplam bin 626 kilometrelik Ulugchat - Irkeshtam - Oş - Andijan - Taşkent - Hairaton (Afganistan) güzergahı boyunca gerçekleştirildi.

Mart ayında, Özbekistan CumhurbaşkanıŞevket Mirziyayev, ülkenin ulaştırma sektörünün transit potansiyelini artırmak için bir “yol haritası” onayladığını açıklamıştı.

Kaynak: ozodlik, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?