Kazak Din Komitesi: Başörtüsü İslami değil!

Kürtlere Ş.Urfa'da dayatılan Kürtçe ezan mantığı, Kazakistan'da da devrede. Kazakistan'daki Din Komitesi Başkanlığı'na göre başörtüsü Arap kültürü...

Orta Asya 09.06.2011, 10:11 09.06.2011, 18:12
Kazak Din Komitesi: Başörtüsü İslami değil!

Mezgis Isatov/ Dünya Bülteni

Kazakistan Din Komitesi Başkanı Şerif Hayrat Hayirbekul, son dönemlerde yaygın olarak kullanılan başörtüsü şeklinin İslam'da yeri olmadığını öne sürdü.

Kazakistan'da şu an kullanılan başörtüsü şeklinin Arap kültürünün bir parçası olduğunu iddia eden Hayirbekul, Kazakistan'ın başörtüsüne izin vermesi durumunda Kazak Kültürünün yok olacağını savundu.

Ruslaşan, yazı dilleri bile Kril alfabesi olan Kazakların din adamının bu milli kültür vurgusu herkesi şaşırttı. 1991 yılında SSCB'den kopup bağımsızlığını ilan eden Kazakistan, halen Rus periferisinde yer alıyor.

MİLLİ KÜLTÜR VURGUSU

Başörtüsünün İslami bir vecibe değil, Arap kültürünün bir parçası olduğunu iddia eden Şerif Hayrat Hayirbekul, ülkedeki 10 milyon ve dışarıdaki üç milyon Kazak'ı düşünmek gerektiğini ifade ederek "Öncelikle kendi milli kültürümüzü korumayı bilmeli ve dışarıdan etkilenmesini engellemeliyiz" diye konuştu.

Kazakistan Din Komitesi Başkanı olan Şerif Hayrat Hayirbekul, daha önce Suudi Arabistan büyükelçiliği görevinde bulunmuştu. Arap dili ve edebiyatı uzmanı olan Hayirbekul'un İslami konularda yazılmış kitapları bulunuyor.

DİN KOMİTESİ

Kazakistan'daki Din Komitesi hükümete bağlı olarak çalışan ve onun etkisinde bulunan bir kurumdur. Bu kurum ülkedeki tüm dinlerle ilgili işlere bakıyor.

Yorumlar (1)
HACI 12 yıl önce
Baska soze gerek varmi?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?