banner39

Kazak formasında ülke ismi skandalı

Londra Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanmaya başlayan Kazakistan’ın takım formasının sırt yazısında “KAZAKHSTAN” yerine “KZAKHTSAN” yazılması tepkilere yol açtı

Orta Asya 01.08.2012, 14:51 01.08.2012, 14:55
Kazak formasında ülke ismi skandalı

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kazakistan, Londra'da gerçekleşen Olimpiyat Oyunlarına sporun farklı dallarından geniş takımı ile katılıyor. Halter dalında bayanlardan hem dünya rekoru hem ülke adına ilk madalyayı kazandıran takımın formasında İngilizce "KAZAKHSTAN" yazısı yerine ikinci harf düşerek  "KZAKHTSAN" yazılması vatandaşın tepkisine neden oldu. Olayı fark eden Kazakistanlılar sanal paylaşım ortamında A harfinin düşüşünü tartıştı. Vatandaşlar Kazakistan Olimpiyat Komitesini suçlu bularak, bir taraftan altın madalya kazanılırken diğer taraftan ülke isminin yanlış yazılmasını dünya kamuoyu önünde büyük bir ayıp olarak değerlendirdi.

Kazakistan muhalif Ak Col Partisi de eleştiride bulunarak iktidara yüklendi.   Kazakistan parlamentosu Ak Col Parti yetkilisi Azat Peruaşev, Devlet Genel Sekreteri Muhtar Kul-Muhammed'e mektup yazarak, imla hatasının ülkeye yapılan büyük saygısızlık olarak değerlendirildiğini ve durumu kınadıklarını belirtti. Parti yetkilisi Peruaşev Olimpiyat Oyunları açılış öncesi Londra Parlamentosu önünde katılımcı ülkelerin bayrakları beton şekil ile dikilirken, Kazakistan milli bayrağında bulunan güneş sembolünün yerine boşluk daire alanın yer almasını de eleştirdi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü