banner39

Kazakistan'da Çin karşıtı aktiviste kesilmiş köpek kafasıyla tehdit

Çin yayılmacılığına karşı eylemlere katılan KAzakistanlı aktivist Nurcan Muhammedov’un arabasının içerisine birkaç köpek kafası bırakıldı

Orta Asya 20.11.2019, 16:15
Kazakistan'da Çin karşıtı aktiviste kesilmiş köpek kafasıyla tehdit

Kazakistan’ın Şimkent şehrinde yaşayan ve Çin yayılmacılığına karşı eylemlere katılan aktivist Nurcan Muhammedov’a tehdit içeren bir mesaj gönderildi.

Muhammedov’un arabasını sprey boya ile çizen saldırganlar, arabanın içerisine birkaç köpek kafası bıraktı. Muhammedov’un arabasının üzerine “hayvan” şeklinde kırmızı sprey boya ile yazı yazıldı. Muhammedov, “Ayrıca ‘hain, uşak’ şeklinde yazılar yazdılar çitlere. Arabamın iki lastiği kesilmiş” açıklamasını yaptı. Muhammedov bu saldırının kendisinin Çin karşıtı eylemleri ile alakalı olduğunu ifade etti.

Muhammedov yerel savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Muhammedov’un bu yıl içerisinde kısa bir süreliğine gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Kazakistan’da geçen aylarda birçok kentte Çin yayılmacılığına karşı eylemler düzenlenmişti. Doğu Türkistan’da Kazaklara yapılan baskılar ve Kazakistan’daki Çin yatırımlarının Kazak işçilere iş imkanı sağlamaması ülkedeki Çin karşıtı tutumların yükselmesine sebebiyet verdi.

Kaynak: qha

banner53
Yorumlar (1)
Serhat Selçuk 2 yıl önce
Nurcan Beyce kurumlu Türke yakışır uğraşmıştır. Varolsun.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?