Kazakistan'da nüfus sayımının 2020'ye devredilmesi planlanıyor

Kazakistan'da taslak kararın onaylanması ve kabul edilmesi durumunda, ulusal nüfus sayımının 2020 yıl 5 Şubat - 5 Mart 2020 arasında yapılması planlanıyor

Kazakistan'da nüfus sayımının 2020'ye devredilmesi planlanıyor

Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanlığı İstatistik kurumu basın servisine göre, ülkede nüfus sayımının 2020'ye devredilmesi planlanmaktadır.

Haberde Kazakistan yasalarına ve uluslararası tavsiyelere göre, nüfus sayımlarının en az 10 yılda bir gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Bu nedenle, nüfus sayımları arasındaki 10 yıllık süreye uymak için 2019 yıl Ekim ayı uygun görülmüştü. Şimdi bu tedbirin 2020 Ekim ayında yapılacağı belirtildi.

Uluslararası metodolojiye göre, nüfus sayımı için en iyi dönemler, nüfus hareketliliğinin en düşük olduğu dönemlerdir (sonbahar-kış mevsimi). Bu dönem, nüfus kapsamı ve toplanan verilerin kalitesi açısından uygun görülmektedir.
Haberde yine, "Bu bağlamda, 2020'de nüfus sayımı için en kabul edilebilir tarihler Şubat-Mart'tır. Kazakistan nüfusu sayımının hazırlanmasına ve yürütülmesine ilişkin birtakım örgütsel ve öğretici konular göz önüne alındığında 2020'nin başları uygundur" denildi.

Şu anda hükümet ve devlet kurumları ve yerel yürütme organları, Atameken Ulusal Girişimciler Odası "2020'de Kazakistan Cumhuriyeti nüfusu sayımının yapılmasıyla ilgili taslak kararı " üzerinde koordinasyon çalışmaları yürütmektedirler ve ayrıca bu karar taslağı İnternet üzerinden tartışılmak üzere yayınlanmıştır. 

Basın servisine göre, "Taslak kararın onaylanması ve kabul edilmesi durumunda, ulusal nüfus sayımının 2020 yıl 5 Şubat - 5 Mart 2020 arasında yapılması planlanmaktadır."

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

banner53
YORUM EKLE

banner39