banner39

Kazakistan'da patlama! Şehir tahliye ediliyor

Bu sabah saat 09.00'da Kazakistan'ın Türkistan eyaletinin Arys kenti yakınlarındaki orduya ait silah deposunda patlama olduğu belirtildi. Şehir sakinlerinin tahliyesi için otobüsler bölgeye gönderildi. 16 kişinin yaralandığı açıklandı

Orta Asya 24.06.2019, 15:46 24.08.2019, 07:47
Kazakistan'da patlama! Şehir tahliye ediliyor

Kazakistan'ın Arys eyaletindeki silah deposunda çıkan yangın sonucu patlama meydana geldi. Şehirde tahliyeler başladı, patlamada 16 kişinin yaralandığı açıklandı

Kazakistan Olağanüstü Durumlar Komitesinden yapılan açıklamada, saat 09.00'da Türkistan eyaletinin Arıs kenti yakınlarındaki orduya ait silah deposunda patlama olduğu belirtildi.

Açıklamada, olay yerine itfaiye ekiplerinin gönderildiği kaydedildi. Şehir ekipleri acil durum modunu başlattı. Şu anda, bölgedeki tüm sakinlerin tahliyesi yapılıyor.  Tahliye için gönderilen yaklaşık 56 otobüs olduğu bildirildi.  Arys'de SSCB zamanlarından devralınan silahlı bir depo var. Depo bölgedeki en büyüklerden biri olarak kabul edilir.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, depodaki mühimmatın yaklaşık yarısının infilak ettiği, olayda 16 kişinin yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, patlamanın nedeninin araştırılması için komisyon kurulduğu belirtildi.

Türkistan eyaleti Olağanüstü Durumlar Departmanının açıklamasında, Valisi Umirzak Şukeyev'in bölgeye gittiği, yangına 12 itfaiye ekibinin müdahale ettiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, 43 bin nüfuslu Arys kenti sakinlerinin tahliye edilmesi için çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Savunma ve İçişleri bakanlarına patlamanın neden olduğu tahribatın giderilmesi için önlemlerin alınması talimatını verdiğini belirterek “Halkın güvenliği sağlanmalı ve patlama nedeni araştırılmalı.” ifadesini kullandı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?