Kazakistan'daki Çin karşıtı protestolara en üst makamdan açıklama geldi

Kazakistan'daki Çin yatırımlarına tepki olarak birçok şehirde yaşanan protesto gösterileri hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tokayev, halkının duygularının manipüle edilmesinin ülkeyi istikrarsızlaştıracağını, gelişmek için yabancı yatırımın şart olduğunu söyledi

Kazakistan'daki Çin karşıtı protestolara en üst makamdan açıklama geldi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev yabancılar tarafından halkının yurtsever duygularının manipüle edilmesi konusundaki sorulara cevap verdi.

Ulusal Kamu Güven Konseyi toplantısında konuşan Tokayev Tengrinews.kz'e yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda, toprakların yabancılara satılacağına dair söylentiler oldu veya yabancı bir devletin 55 eski fabrikasına taşınacağı, binlerce Çinli yabancı işçinin bölgeye geleceği iddia edildi. Halkımız böyle şeylere yönlendirilmemelidir.  Duygusal hedefleri kullanmak, insanları hedeflerine ulaşmak için şok etmek de dahil" dedi.

Böyle bir manipülasyonun amacının, halkın birliğini baltalamak, Kazakistan'daki durumu istikrarsızlaştırmak için olduğunu söyledi.

“İnsanlarımız akıllı ve kendi fikirleri ile düşenebiliyorlar. Yetkili makamların görevi, devlet politikasının amaçlarını ve hedeflerini toplumla diyalog yaparak açıklığa kavuşturmaktır. Sıklıkla yaptığımız gibi toplumla diyalog yaparak kamuoyunun hedeflerini ve hedeflerini açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz ve biz her zaman insanları duyacağız ”dedi.

Tokayev aynı zamanda, yabancı yatırım olmadan gelişme olmayacağını kaydetti.

Tokayev, "Japonya, Malezya ve Güney Kore'de, yatırımlar sayesinde başarıya ulaşıldı" dedi.

4 Eylül'de Almatı, Aktau, Aktobe, Karaganda, Shymkent ve Nur-Sultan sakinlerinin yaptığı protesto mitinglerinde Kazakistan'daki Çin tesislerinin olası inşaatından memnuniyetsizlik dile getirilmişti .

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kaf-ı Nuni
Kaf-ı Nuni - 1 yıl Önce

küresel çete her yere yayılıyor . Dün amerika ile , şimdi buna bir de çini ekledi . Yabancı sermaye olmadan gelişme olmaz ! demek .

banner39