banner39

banner35

Kazakistan eylülde yüz yüze eğitime geçiyor

Ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrencilerin 1 Eylül itibarıyla okullarda yüz yüze eğitime başlayacağı aktarıldı.

Orta Asya 11.08.2021, 15:12
Kazakistan eylülde yüz yüze eğitime geçiyor

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşmasında, okullarda geleneksel eğitim sistemine geçiş için hazırlıkların yapıldığını belirtti.

Ülke genelinde okulların 1 Eylül'de açılacağını ifade eden Mamin, "Yeni eğitim öğretim döneminde ilkokul, ortaokul, liselerin yanı sıra kolej ve üniversiteler yüz yüze eğitim sistemine geçecek." dedi.

Mamin, yeni dönemde sadece Kovid-19 aşısı olan öğretmenlerin görev yapabileceğini vurgulayarak, "25 Ağustos’a kadar sağlık gerekçesi olanlar hariç tüm öğretmenlerin yüzde 100 aşılanmasının sağlanması talimatını veriyorum." ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy da yeni eğitim öğretim döneminde uygulanacak sıhhi tedbirleri açıkladı.

Buna göre, eğitim kurumlarında toplu etkinliklere izin verilmeyecek ve ebeveynler dahil herkes okullara "açık" mobil uygulamasıyla girebilecek. Yemekhanelerde en az 2 metre sosyal mesafe sağlanacak, sınıf ve yurtlarda doluluk oranı yüzde 50'yi geçmeyecek.

AA

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?