banner39

Kazakistan geniş ailelere daire vermeye başladı

Kazakistan hükümeti geniş ailelere konut sağlama projesinde ilk evleri dağıtmaya başladı. Karaganda bölgesinde, büyük aileler dairelerin anahtarlarını aldı.

Orta Asya 02.05.2019, 14:56
Kazakistan geniş ailelere daire vermeye başladı

Kazakistan meclisi 30 Nisan tarihinde, büyük ailelere konut sağlamak ile ilgili yasayı kabul etti.

Yasa kapsamında 2019 yılı için 6 bin kişiden, bin 200 büyük aileye konut sağlanması planlanmaktadır. Ülkenin farklı bölgelerinde bulunan 249 büyük aile, 1 Mayıs Kazakistan Halkının Birlik Günü'nde uzun süredir bekledikleri konutlarına kavuştu.  Karaganda bölgesinde, büyük aileler dairelerin anahtarlarını aldı.

Yerel yürütme organlarına göre, şu anda Kazakistan'da 32 bin büyük aile konut sırası içinde.  

Toplamda 27 aile bölgede daire aldı. Örneğin, Karaganda'da yeni yerleşim kompleksi "Shamrock" un ilk sakinleri 10 büyük aile idi. Onlara dairelerin anahtarlarını oblast akim Yerlan Koshanov verdi.

 Yerlan Koshanov, aynı gün bölge genelinde geniş ailelerin yeni daireler aldığını belirtti. Anahtar teslim Temirtau, Balkhash, Sarani, Shakhtinsk, Priozersk, Karazhal, Abay, Buhar-Zhyrausk, Karkaraly ve Nurinsky ilçelerinde gerçekleşti. Oblast akim, Mayıs ayının sonuna kadar 130'dan fazla ailenin evlerini bulacaklarını söyledi. Yıl sonuna kadar bölgede 560 büyük aileye konut sağlanacak.

Geniş ailelere konut sağlama görevlerinin uygulanması Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti'nin özel kontrolü altındadır.          

Sevinçlerini paylaşan birçok çocuk annesi Aigül Abişeva, "Çok sevindim. 19 yıldır bu günü bekliyordum ve bugün böyle parlak bir tatilde, değerli dairenin anahtarlarını bölgesel akimin ellerinden aldım. Altı çocuğum var, bugüne kadar bir ev kiraladılar, zordu. Ama şimdi iyi olacağız. Böyle bir hediye için hepinize teşekkür ederim. Tüm tatil! Bu gün şimdi bizim için sembolik bir gün olacak, ”dedi.

Kaynak: inform.kz

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?