banner15

Kazakistan hapishanelerinde dini eğitim dönemi

Kazakistan'da hapishanede bulunan Müslüman mahkumlar için imam görevlendiriliyor

Kazakistan hapishanelerinde dini eğitim dönemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Müslümanları Dini idaresinin ülkedeki tüm hapishanelerin her birinde bulunan mahkumlara İslam dininin gerçeklerini anlatacak bir imam görevlendirdiği bildirildi. Azadi radyosunun haberine göre, bu imamlar bir yıl boyunca 186 kişinin geleneksel din anlayışına dönmesini sağladı.

Kazakistan’da terörizm ve dini aşırılık iddiasıyla ilk suçlamalar 2000'lerin başında ortaya çıkmaya başlamıştı. Şu anda ülkedeki 67 cezaevinde 400'den fazla Müslüman, 'terörizm ve aşırı dincilik' suçlamasıyla tutuklu bulunuyor.

Kazakistan’da dini radikal akımların ve takipçilerinin artmaya başlamasından sonra Müslümanlar Dini İdaresi, özel bir bölüm oluşturmuştu. Bu bölümde görevli imamlar, gözaltında olan aşırılık ve terörizm yanlısı kişiler ile çalışıyor. Bu çalışmalar dini sohbetler şeklinde oluyor. Bunun yanında imamlar özellikle gençlerin radikal eğilimlere yönelme nedenlerini belirlemeye çalışıyor.

Dini konularda araştırmacı uzman Marlen Muslimov’a göre, insanların aşırılık yanlısı hareketlere katılmasının ana nedeni onların yeterli derecede temel dini bilgilere sahip olmamaları.

Kazakistan Baş Müftüsü Ercan Hacı Malgajaoğlu konu ile ilgili şunları söyledi: “Biz bu insanlara konuştuğumuzda onların Selefilik hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gördük. Bunlar seküler bir ortamda yetişen ve kendi dini görüşleri hakkında kararsız olan kişiler. Benim görüşüm ve Müslümanların Dini İdaresinin görüşü, aşırılık, terörizm, yanı sıra geleneksel olmayan dini hareketlerin takipçisi olan mahkumların başka mahkumlardan ayrı tutulması gerektiği yönünde. Çünkü bu bir ideolojidir. Sovyet döneminde siyasi tutsaklar Leningrad'daki ayrı bir cezaevinde tutuluyordu”.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48