banner39

Kazakistan - Kırgızistan geriliminde sona gelindi

Kazakistan, Kırgızistan arasında 4 Aralık'tan itibaren sınır kapılarındaki geçişler kriz öncesi haline kavuştu

Orta Asya 27.12.2017, 17:25 27.12.2017, 19:58
Kazakistan - Kırgızistan geriliminde sona gelindi

Kazakistan, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kriterlerine uyulması taahütüne karşılık Kırgızistan ile sınır kapılarında normalleşme kararı aldı. 4 Aralık'tan itibaren sınır kapılarındaki geçişler kriz öncesi haline kavuştu. Kriz sürecinde Kırgız ürünleri Kazakistan'da sertifika sorunları gerekçesi ile toplatılıp imha edilmişti. Bu sorunların da yine AEB kriterleri kapsamında çözüleceği öğrenildi.

26 Aralık'ta Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov ile Kazak Başbakan Bakıtcan Sagintayev'in tüm anlaşmazlıkları AEB kriterleri çerçevesinde halletme kararı aldıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Jeenbekov, Kazakistan'ın sorunların aşılması için gösterdiği çabaya dikkati çekti.

Kırgızistan'da, 15 Kasım Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde muhalif adaylardan Ömürbek Babanov'un, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından açıkça desteklenmesi iki ülke arasında siyasi krize yol açmıştı.

İki ülke arasındaki kriz, Kırgızistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov'un yapıcı adımları ile aşıldı. Nazarbayev ve Jeenbekov ilk olarak 30 Kasım'da Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün Belarus'un başkenti Minsk'teki toplantısında görüşerek aradaki sorunların aşılması yönünde anlaşmaya varmışlardı.

25 Aralık'ta, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kazakistan'ın başkenti Astana'ya resmi ziyarette bulundu. Nazarbayev ve Jeenbekov arasında gerçekleştirilen konuşmalarda kardeşlik vurgusu öne çıktı. Kriz döneminde Kazakistan - Kırgızistan sınırı neredeyse kapanma noktasına gelmişti.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?