banner39

Kazakistan Kiril alfabesine veda ediyor

Kazakistan Lideri Nazarabayev 2025 yılına kadar tamamıyla latin albabesine geçiş için çalışmaları hızlandırılması talimatı verdi

Orta Asya 17.12.2012, 14:42 17.12.2012, 14:42
Kazakistan Kiril alfabesine veda ediyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kazakistan'da kullanılan Kiril alfabesinden tamamı ile Latin alfabesine geçiş tarihi açıklandı. Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev hükümete 2025 yılına kadar latin alabesine geçiş için çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi. Nazarbayev, Latin alfabesindeki tercihin Kazak dilin gelişmesinin yanında güncel teknolojinin talip edilmesinde kolaylık sağlayacağını kaydetti. Kalkınma stratejisi kapsamında yaptığı konuşmasında Kazak lider, "Biz Kazakçayı sürekli geliştireceğiz" diyerek, Kazak aydınların Latin alfabesine geçişte öncülük etmesini istedi.

Kazakistan tarihinde 1929 yılına kadar Arap alfabesi kullanıldı. Sovyetler Birliği'ne üyeliği dönemde 1940 yılına kadar Latin alfabesine geçiş yapan Kazakistan bu yıllardan sonra 42 harften oluşan Kiril alfabesini kullanmaya başladı. Kazakistan'ın bağımsızlığundan sonra latin alfabesine geçiş hazırlığı başlatılmıştı.

AZERBAYCAN ÖNCÜLÜK EDİYOR

Nazarabayev'in girişimini destekleyen Azerbaycan Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Nizami Cafarov, Kazakistan ile birlikte tüm Türk devletlerinin Latin alfabesine geçiş yapacağına inandığını belirtti. Kazakistan ile Azerbaycan arasında alfabe konusunda tecrübe paylaşımı yapılacağını belirten Cafarov, Latin alfabesine geçiş sürecinin zorlu olmasına rağmen başarılması gerektiğini savundu.

Kazakistan'ın Latin harfine geçişi diğer komşu ülkeleri Orta Asya devletlerine de doğrudan etkileyeceğini belirten Cafarov, bu lehçeye yakın dili konuşan Kırgızistan, Tataristan, Başkordistan'ın Latin alfabesine geçiş süreci daha pratik ve hızlı olacağını iddia etti. Özbekistan'ın latin alfabesine geçiş sürecinin ise hızlandığına dikkat çeken Cafarov bu ülkenin medyasında artık Latin alfabesinin kullanıldığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?