Kazakistan, Mısır'a gözaltına alınan vatandaşlarını sordu

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdurahmanov'un, Mısır'ın başkenti Kahire'de tutuklanan 8 Kazak vatandaşı hakkında bilgi almak için Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Kazakistan, Mısır'a gözaltına alınan vatandaşlarını sordu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdurahmanov'un, Mısır'ın başkenti Kahire'de gözaltına alınan 8 Kazak vatandaşı hakkında bilgi almak Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Kırım Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Kazakistan'ın talebi üzerine dün, 27 Temmuz akşamı gerçekleşen görüşmede Kazak vatandaşlarının gözaltına alınma gerekçesi, sağlık durumları ve halihazırda nerede tutuldukları hakkında Mısırlı yetkililerden detaylı bilgi istendiği belirtildi.

Ayrıca Mısır'daki Kazakistan Büyükelçiliği'nin tüm tutuklu Kazak vatandaşlarına erişimine olanak sağlanması talep edilirken, Mısırlı bakanın kaygılarını anladığını ifade ettiği ve sorunların çözümlenmesi adına her türlü desteği sağlamayı vaadettiği aktarıldı. Diğer yandan gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve insani iş birliğinin de ele alındığı belirtildi.

26 Temmuz'da, içlerinden ikisinin isimlerinin Kanat Berik ve Elaman Hazilhan olduğu öğrenilen 8 Kazak vatandaşı Mısır'da gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Kazak vatandaşlarının, Katar Vakfı sponsorluğundaki bir dil kursu programı için ülkeye gittikleri kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39