banner15

Kazakistan Müftülüğü'nden 'suni döllenme' uyarısı

Kazakistan Dini İdaresi, başkasından alınan spermle hamile kalmanın caiz olmadığı gerekçesiyle ülkede bu yönteme başvuranları uyardı

Kazakistan Müftülüğü'nden 'suni döllenme' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Ulema Konseyi kadınların yabancı erkekten alınan sperm ile hamile kalmasının zina hükmünde ve haram olduğuna dair bir fetva yayınladı.

Konseyin sitesinde yayınlanan fetvada ülkede her beş aileden birinin çocuk sahibi olamadığı için yabancılardan alınan spermle kadınların suni döllenme yoluyla hamile kalma vakalarının arttığı belirtilerek bunun İslam dinine aykırı olduğu görüşüne yer verildi.

muftyat.kz resmi internet sitesinde yayınlanan dini fetvada ise çocuğu olmayan ailelerin suni döllenme yoluyla çocuk sahibi olmasına cevaz veriliyor. Bu fetvaya yorumlayan Ulema Konseyi Şeriat ve Fetva Bölümü başkanı Baurcan Alioğlu Müslüman kadınların yabancı erkeklerden alınan sperm ile döllenmesinin zina olduğunu söyledi.

Alioğlu’na göre bu yöntemle çocuk edinmek sadece aralarında nikah ahdi olan karı-koca arasında caiz.

Yabancı erkeklerin spermini satın alarak suni döllenme yapma yöntemine Avrupa ülkelerinde yaygın şekilde başvuruluyor. Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi bu yöntemin İslam'a tamamen aykırı olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35