banner39

Kazakistan nükleer enerjiden vazgeçti

Nazarbaev Kazakistan'da bir nükleer enerji santrali kurma fikrinden vazgeçti

Orta Asya 03.11.2016, 12:44 03.11.2016, 12:44
Kazakistan nükleer enerjiden vazgeçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev, şu anda ülkede üretilen elektrik enerjisi miktarında hiçbir sıkıntı olmadığını ve bu nedenle yeni üretim tesislerine ihtiyaç olmadığını söyledi.

Parlamento binasında açıklamalarda bulunan Kazak bakan "Önümüzdeki yedi yıllık dönemde Kazakistan'da nükleer santral inşaatı gerektiren herhangi bir sorun görmüyorum” dedi.

Bozumbayev, ülkede elektrik enerjisinde fazlalık olduğunu öne sürerek, "Bu fazlalık yaz aylarında 5000 megavat, kış aylarında ise 3500 megavat civarında. Biz yedi yıllık süre için enerji sıkıntısı çekmeyeceğiz” dedi.

Kazak bakan açıklamasında, "Uranyum rezervine, sadece dünya uranyum pazarında bir kriz durumunda halinde ihtiyaç duyulacaktır. Normal şartlarda bu rezerve kimsenin ihtiyacı olmayacaktır” dedi.

Kazakistan parlamentosu milletvekilleri ise enerji bakanının tam tersini gösterir şekilde ülkede düşük kalitede zenginleştirilmiş uranyum Bankası kurulmasına ilişkin Kazakistan Hükümeti ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasındaki anlaşmayı onayladı. Bu anlaşmaya göre, Kazakistan'ın düşük kalitede zenginleştirilmiş uranyumu Avrupa standartlarına uygun tasarlanmış silindirler içinde saklanacak.

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?