banner15

Kazakistan: Rus uçağının düşürülmesi tirajik

Orta Asya ülkelerinden Rusya'nın uçağının düşürülmesi ile ilgili ilk açıklamayı yapan Kazakistan olayı tirajik olarak nitelendirdi

Kazakistan: Rus uçağının düşürülmesi tirajik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye-Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili bir açıklama yaparak olayın üzücü olduğunu belirtti.

Açıklamada 24 Kasımda Rus SU-24 savaş uçağının Türk jeti tarafından düşürülmesinin trajik ve üzücü bir olay olduğunun altı çizildi.

Yapılan açıklamada "Şu anda teröre karşı uluslararası bir mücadele devam ediyor. Rusya ve Türkiye bu yönde hareket ediyorlar. Kazakistan da bu mücadeleyi destekliyor. Ancak yıllar boyunca inşa edilmiş Rus-Türk ilişkilerinin bozulmasından ciddi bir endişe içindeyiz. Bu olay aynı zamanda antiterör kampanyasını da etkileyecektir” denildi.

Kazakistan Rus ve Türk taraflarını itidale ve tüm iletişim kanallarını kullanarak ortamı yumuşatmaya çağırdı. Orta Asya ülkeleri içinden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin ilk resmi açıklamayı Kazakistan yapmış oldu.

Daha önce Kazakistan Senato Başkanı Kasım-Comart bu olayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından Rus uçağının esas olmadan düşürülmesi olarak değerlendirmişti. Comart, “Rus Su-24 uçağının düşürülmesi Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerde çok ciddi sonuçlar doğurabilir” demişti.

Kazakistan Rusların Hazar denizinden Suriye’deki hedefleri vurmasına da itiraz etmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35