banner39

Kazakistan, Rusya'ya ihracatı durduruyor

Kazakistan, rublenin değer kaybetmesi üzerine bu ülkeye ihracatı durdurma kararı aldı

Orta Asya 06.02.2015, 16:37 06.02.2015, 16:52
Kazakistan, Rusya'ya ihracatı durduruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı ülkeleri ile yaşanan sorunlardan dolayı çökme noktasına gelen Rusya ekonomisine bir darbe de Kazakistan’dan geldi.

Rublenin devalüasyonu Rus mallarını komşu ülkelerde değersiz hale getirdi. Bu sebeple Kazakistan’ın Rusya’ya ihraç ettiği petrol, otomobil, metal, tavuk, un, meyve suyu ve pasta gibi ürünleri düşük ücret nedeniyle satmamak için ciddi adımlar atmaya hazırlandığı bildirildi.

Bu ürünlerin ithalatı Rus şirketleri için büyük ölçekli sayılmasa bile bu iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu tehdit edecek gibi görünüyor.

Rusya ve Kazakistan arasında karşılıklı ticaret sorunlarını çözmek için istişareler yaptığı da gelen haberler arasında. Kazakistan bu görüşmelerde Rublenin değer kaybetmesinden kaynaklanan Rus mallarının ucuzlaması dolayıyla bu ürünlerin ihracatının azaltılması ya da yasaklanmasında ısrar ediyor. Bu ürünler arasında öncelikle petrol, motorlu kara taşıtları, piller, inşaat malzemeleri, kablo ve tel ürünleri, cam, tavuk eti, yumurta, makarna, şeker, un ve meyve suları bulunuyor.

Kazakistan daha önce de kalite düşüklüğü sebebiyle Rusya’dan alkollü içki alımını durdurmuş, ancak Rusya’nın kaliteyi yükseltme sözü vermesi üzerine bir gün sonra yeniden ithalat yapılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü