banner39

banner35

Kazakistan sandık başında

Kazakistan'da halk devlet başkanlığı seçimi için sandık başında... Seçimde mevcut lider Nazarbayev'in iki rakibi var.

Orta Asya 26.04.2015, 10:36 26.04.2015, 10:36
Kazakistan sandık başında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'da seçmenler yeni devlet başkanını belirlemek için sandık başına gidiyor.

Ülkede 9,5 milyon kayıtlı seçmen üç devlet başkanı adayından birini seçecek. Mevcut Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev en güçlü aday olarak görülüyor. Seçimde, mecliste yedi sandalyesi bulunan Komünist Parti'nin adayı Turgun Sızdıkov ile 2009-2011 yıllarında ulaştırma bakanı olarak görev yapan bağımsız aday Abelgazi Kusainov, Nazarbayev'in rakipleri olarak yarışıyor.

Kurucusu ve başkanı olduğu Nur Otan Partisi tarafından aday gösterilen Devlet Başkanı Nazarbayev, oyunu başkent Astana'daki Öğrenciler Sarayı'nda kullandı. Nazarbayev'in kızları Dariga, Dinara ve Aliya Nazarbayeva da babalarıyla aynı merkezde oy verdi.

Nazarbayev, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçimlerin halkın güvenoyu anlamına geldiğini ifade ederek Kazak halkının kendi yönünü belirleme ve kendi geleceğini seçme şansına sahip olduğunu söyledi.

Nursultan Nazarbayev, Kazakistan halkının ülkenin kalkınması ve refahının artması için oy vereceğinden emin olduğunu belirtti.

Ülkede sandıklar yerel saatle 20.00'de kapatılacak. 

Seçim Komisyonu, ilk sonuçları yarın açıklayacak. Adaylardan hiçbiri yüzde 50'nin üzerinde oy alamazsa seçimin iki turu en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. 

Kazakistan'da daha önce yapılan seçimler, uluslararası gözlemciler tarafından ''temel demokratik kurallara uymadığı, sadece belirlenen partilerin seçimlere katılabildiği'' gerekçesiyle eleştirilmişti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) bağlı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) 400 gözlemciyle 15 ayrı bölgede seçimleri izliyor.

ODIHR yayımladığı son raporda, seçmen kayıtlarının düzenli tutulmadığı eleştirisinde bulunmuştu. Raporda, 26 Mart'ta başlayan seçim kampanyasının medya ve sokaklarda görünürlüğünün az olduğuna da dikkat çekilmişti.

452 gözlemcinin izlediği Kazakistan devlet başkanı seçiminde 1989 yılından beri bu görevi yürüten Nazarbayev'in bu kez de seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?