banner15

Kazakistan sokaklarında Rus istihbaratının Selefileri!

Rusya'nın ünlü siyasi analistlerinden Haydar Cemal'in Kazakistan'daki son sokak çatışmalarına yorumu; "Çin'in yeni İpek Yolu'nda Rusya yok. Kazakistan'ın yeni enerji hattında Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye var, Rusya yok. Ama bunların yerine Kazakistan sokaklarında Rus istihbaratının meyvesi Selefiler dolaşıyor!"

Kazakistan sokaklarında Rus istihbaratının Selefileri!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Ağustos ayında Azerbaycan'a önemli bir ziyaret düzenleyecek. Nursultan Nazarbayev'in bu ziyaretinin nedenlerini değerlendiren Rusya’nın ünlü Müslüman analisti Haydar Cemal ise çarpıcı tespitlerde bulundu:

"Ağustos ayında Kazakistan Cumhurbaşkanı Bakü'ye gidecek. Bu vesileyle Rus uzmanlar tekrar petrol ve gaz üretimini gündeme getirmeye çalışıyorlar. Ancak Nursultan Nazarbayev ve İlham Aliyev bu defa Hazar’da petrol ve gaz üretimini konuşmayacak. Bu ziyaretin ana nedeni yakın zamanda Aktöbe şehrinde yaşanan silahlı çatışmalar."

"Kazak makamları bu çatışmaların arka planında Rusya’nın gizli oyunu olduğunu çok iyi fark ettiler. Oynanan Rusya’nın bu oyunu ekonomik krizdeki Kazakistan'da istikrarı havaya uçurdu. Bu istikrarsızlık, elbette bölgede Çin’in etkisini azaltmaya da yöneliktir. Çünkü Pekin'in görüşüne göre, yeni İpek Yolu projesi Rusya’yı dışlayarak Kazakistan üzerinden geçecek. Kazakistan’ın petrol ve gaz ihracatı da Rusya'yı baypas ederek Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçecek. İşte bu nedenlerden dolayı Kazakistan sokaklarında Rus istihbaratının meyvesi olan "Selefiler" ortaya çıkıyor."

Haydar Cemal’a göre Kazakistan’ı köşeye sıkıştırmaya çalışan sadece Rusya değil, aynı zamanda bu konularda iyi işbirlikçisi olan ABD'dir. Ona göre, Putin boşuna ABD’yi dünyanın tek süper gücü olarak tanımamıştır. Bu açıklama Kremlin'in gelişi güzel açıklaması değil, derin bir inancının sonucudur.

Haydar Cemal bu gerçeklerden yola çıkarak Nursultan Nazarbayev’in Bakü ziyaretinin asıl nedeninin Bakü aracılığıyla "Rus-Amerikan fitnesine" karşı Ankara’nın desteğini almaya çalışmak olduğu görüşünde.

Kazakistan'daki olayları yorumlayan Türkistan-Der” Genel Başkan Yardımcısı Namoz Normumin de Rusya'yı işaret etmişti. Normumin'in röportajı için tıklayınız

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 18:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35