banner15

Kazakistan'da arazi reformu çalışmaları başladı

Halkın tepkisine neden olan kanunun anlatılması için oluşturulan Arazi Reformu Komisyonu temaslarına başladı

Kazakistan'da arazi reformu çalışmaları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’da, halkın tepkilerine neden olan tarım arazilerinin yabancılara kiralanmasını mümkün kılan kanunun, halka anlatılması için oluşturulan Arazi Reformu Komisyonu çalışmalarına başladı.

İlk temaslarını Akmola eyaletindeki Kokşetau şehrinde yapan Arazi Reformu Komisyonu Başkanı ve Başbakan Birinci Yardımcısı Bakytzhan Sagintayev, arazilerin Kazakistan vatandaşlarının yanı sıra yabancılara 25 yıl süre ile kiraya verilmesi konusunun ele alındığı toplantıda konuşma yaptı.

Halkın tepki gösterdiği arazi kanunu maddelerinin dikkate alınması gerektiğini belirten Sagintayev, uzlaşıya varılarak, kararın meclise sunulması gerektiğini söyledi.

Kazakistan Tarım Bakanlığına arazi reformları ile ilgili 6 milyon 500 bin telefon ve yaklaşık bin kadar teklifin geldiğini aktaran Sagintayev, alınan bütün tekliflerin değerlendirileceğini kaydetti.

Sagintayev ayrıca, bölge halkını kanunla ilgili bilgilendirme amaçlı çalışmalar yürütecek yerel yönetimler, STK'lar ve büyük tarım şirketleri temsilcilerinden oluşan çalışma grubunun oluşturulduğunu ve yıl sonuna kadar yapılacak toplantılarda yeni arazi kanunun halka anlatılarak soruların yanıtlanacağını bildirdi.

“ARAZİLER YABANCILARA SATILMAYACAK”

Geçen sene meclis ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yeni arazi kanunun, 1 Haziran 2016'da yürürlüğe girmesi beklenirken, geçen ay halk arazilerin yabancılara satılmasına karşı çıktıklarını ifade ederek tepki göstermişti.

Öte yandan Kazakistan İçişleri Bakanlığı, Almatı, Aktau, Aktöbe gibi şehirlerde yasa dışı gösteri düzenleyen onlarca kişinin gözaltına alındığı, daha sonra da serbest bırakıldığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, halk tepkisiyle karşılaşan kanunla ilgili kabine üyeleriyle yaptığı toplantının ardından, toplumun bazı kesimlerine konunun esas mantığının anlatılamadığını belirterek, arazilerin yabancılara satılmasının söz konusu olmadığı söylemişti.

Ülkede tarım arazilerinin verimliliğini artırmak amacıyla 2 Kasım 2015'te kabul edilen arazi kanunu, Kazakistan vatandaşlarına kiralanmış olan tarım arazilerinin açık ve uygun şartlarda satılmasının yanı sıra yabancılara 25 yıl süre ile kiraya verilmesi ve arazilerin kullanımına ilişkin kısıtlamaların kaldırılması gibi maddeleri içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48