banner39

Kazakistan'da başkente Nazarbayev'in adı verilebilir

Nazarbaev’in adının başkent Astana’ya verilmesi teklif edildi

Orta Asya 24.11.2016, 16:07 24.11.2016, 20:15
Kazakistan'da başkente Nazarbayev'in adı verilebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Parlamentosu milletvekilleri ülke başkentinin adını Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev'in adı ile değiştirmeyi teklif etti.

Milletvekili Kuanysh Sultanov tarafından okunan teklife göre, Kazakistan'ın bağımsızlığının 25. yıldönümünde bu konu gündeme alınacak. Teklif başkentin yeniden adlandırmasına da içerecek.

Kuanysh Sultanov çarşamba günü mecliste yaptığı konuşmada, "Bu konuda, bizim görüşmelerimiz devam ediyor. Şehrimizin adını “Nursultan” ya da “Nazarbayev” olarak değiştirebiliriz. Bu teklif halkın teklifidir. Bugün bu teklifi dile getirdik ve milletvekilleri buna destek veriyorlar” dedi.

Sultanov, "Astana ve Kazakistanlılar bu şehrin kurucusu ve ülkenin ilk Cumhurbaşkanının adını taşımayı hakediyor. Bunun için harcanacak paralar da boşa gitmeyecek. Ulusal kimliğimiz, devletimiz ve tarihimizin yeniden oluşumuna kullanılmış olacak” dedi.

Meclis Milletvekili Maulen Ashimbayev, bu teklifin “doğru ve mühim” bir teklif olduğunu söylerken Bir başka milletvekili Zagipa Balieva Astana’nın isminin “Nazarbayev” olarak değiştirilmesini teklif etti.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?