Kazakistan’da camiler yıkım tehdidiyle karşı karşıya

Kazakistan’da halk ibadet etmek için cami ve mescitlere ihtiyaç duyuyor. Devletten izin alamayan halkın kaçak olarak yaptıkları mescitler, yıkılma tehdidi ile karşı karşıya. 

Kazakistan’da camiler yıkım tehdidiyle karşı karşıya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan’da Müslüman halk cami ve mescit yapımı için gerekli izni alamayınca kendi imkanları ile mecitlerini inşa ediyor. Kazakistan hükümeti de yakın zaman içinde yapımı kaçak olan mescitlerin yıkılacağını açıkladı.

Ülkenin Diyanet İşleri ile inşaat sektörü arasında camiler ve mescitlerle ilgili bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda, Çimkent şehri ve Kazakistan’ın Türkistan bölgesinde bulunan, sayıları 800’ü aşan mevcut ve inşası devam eden mescitlerin durumu ele alındı. Kazak medyası camilerin durumlarıyla ilgili basına bilgi verilmediğini açıkladı.

Kazakistan Devleti Şehir ve İmar Planlama Komisyonu’na göre, 13 yılda sekiz cami inşaatına izin verildi. Bu camilerin dışında yapılan ibadethaneler kaçak olarak değerlendirildi. 
Konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili, “ Kim kaçak bir şekilde mescit inşa ederse, o mescidi kendisi yıkmak zorunda. Yıkımın tamamlanmasının ardından, yetkili birimlerden gerekli izinleri alması gerekiyor. Ancak bu şekilde mescidin inşasına izin verilebilir” dedi.

OKULA 300 METRE MESAFEDEKİ CAMİ YIKILACAK

Bu yılın Nisan ayında ibadethanelerle ilgili yeni bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeye göre, okullara 300 metre mesafede bulunan camiler yıkılacak.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 13:36
YORUM EKLE

banner33

banner37