banner39

Kazakistan'da dalgalı kur, gizli devalüasyon getirdi

Kazakistan dalgalı kura geçti, 'tenge' üçte bir değer kaybetti. Kazakistan para birimi tenge dalgalı kur rejimine geçilmesinin ardından yüzde 35 değer kaybetti

Orta Asya 20.08.2015, 09:41 20.08.2015, 10:54
Kazakistan'da dalgalı kur, gizli devalüasyon getirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, ülkesinin para birimi tenge için bugünden itibaren dalgalı kur rejimine geçildiğini açıkladı.

Masimov, ekonomik gelişim ve fiyat istikrarı sağlanması için dalgalı kura geçtiklerini belirterek, "olumsuz değişimlerin yaşandığı küresel ekonomi koşullarında oluşturulan yeni ekonomi politikasının, ekonomik gelişim ile fiyat istikrarı arasındaki dengeyi sağlayacak yeni para politikasına gereksinim duyduğunu" ifade etti.

Masimov, "Hükümet ve Merkez Bankası olarak 20 Ağustos 2015'den itibaren enflasyon hedeflemesi rejimi ve serbest dalgalı döviz kuruna geçişi öngören yeni para politikasını uygulamaya başlıyoruz" dedi.

Dalgalı kur sistemine geçilmesinin ardından Kazakistan para birimi tenge, ABD doları karşısında yüzde 35 değer kaybetti. Serbest kur öncesi, 188,38 tengeden satılan ABD doları, 255,26 tengeye yükseldi.

Yorumlar (1)
sinan 7 yıl önce
tl dolar karşısında bir yılda %40 değer kaybetti bir ekonomi siteside çıkıp develuasyon yaşadık diyemiyor. yazıklar olsun hepinize.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?