Kazakistan'da darbe girişimi önlendi iddiası

Kazakistan'da düzenlenen protestoların bir darbe girişimi olduğu ve engellendiği öne sürüldü

Kazakistan'da darbe girişimi önlendi iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’da arazi ile ilgili yasa tasarısı protestoları kisvesi altında darbe planlandığı ve girişimin sonuçsuz kaldığı iddia edildi.

Kazakistan Başsavcısı yaptığı açıklamada bazı kişilerin kitlesel toplantılar yasasını görmezden geldiğini ve yasadışı eylemlere katılmak için insanları provoke etmeye çalıştıklarını savundu.

Başsavcı, “Onların nihai hedefi Arazi Kanunu değiştirmek veya barışçıl protesto yapmak değil, etnik nefreti körükleyerek sosyo-politik durumun istikrarsızlaştırmak ve iktidarı ele geçirmek idi” dedi.

Başsavcı açıklamasında ayrıca provokatörlerin ayaklanmanın şiddet, yağma ve insanı kayıplara yol açabileceğinin farkında olduklarını belirtti. Başsavcı "Bu tür olayların açık sonuçları Libya, Suriye, Mısır ve post-Sovyet ülkelerinin bazılarında görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Başsavcılığı açıklamasında yasadışı gösteriler ve provokasyonları organize eden kişiler hakkında cezai soruşturmaların başlatıldığını da bildirdi. Bu soruşturmalar çerçevesinde yasadışı eylemleri finanse eden kaynakların araştırıldığı da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35