banner15

Kazakistan'da devlet dairelerinde namaz yasak!

Kazakistan'da devlet dairelerinde namazı yasaklayan yasa tasarısının mimarı Lama Şerif'e her geçen gün tepkiler artıyor

Kazakistan'da devlet dairelerinde namaz yasak!

Mezgil Isatov/ Dünya Bülteni

Kazakistan'da Meclis Alt Komisyonu'nda kabul edilen 'Dini Birimler ve Faaliyetler' yasa tasarısı halk tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.

Meclis Komisyonunda yasa görüşülürken birçok maddede 100'den fazla değişiklik yapıldı fakat devlet dairelerinde namaz kılmaya yasak getiren madde aynen korundu. Tasarının yasalaşması durumunda devlet dairtelerinde namaz kılmak yasaklanacak ve kurumlardaki tüm mescidler kapatılacak.

Söz konusu yasa tasarısı Kazakistan Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif Hayrat Kayırbek tarafından hazırlandı. Lama Şerif, bu göreve 7 Haziran 2011 tarihinde atandı. Daha evvel Suudi Arabistan'da büyükelçilik görevini yürütüyordu. Rusça ve Arapça bilen Lama Şerif'in dini konuda birçok kitabı bulunuyor.

Lama Şerif, son aylarda dini konularda yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor. İşte Şerif'in son dönemde büyük tepki toplayan bazı açıklamaları ve icraatları:

Lama Şerif'in en çok tepki toplayan açıklaması hiç şüphesiz başörtüsü ile ilgili olanı. "Başörtüsü İslam'ın emri değil, Arap kültürünün bir parçasıdır." diyen Lama Şerif'e ülkedeki Müslümanlar büyük tepkiler gösterdi.

Lama Şerif, bu göreve atandığında ülkedeki cami sayısını gözden geçirme ve camilerin yanındaki dini birimleri kontrol altına alma girişiminde bulundu. Bu konudaki çalışmaları devam ediyor.

Kazakistan'da cami yaptıranların akrabalarının isimlerini camiye vermemelerini istedi.

Dini kitap yayımına sıkı kontroller getirdi. Bu kontroller sonucunda ülkedeki dini yayınların sayısında ciddi düşüşler yaşandı.

Son olarak devlet dairelerinde namaz kılınmasını yasaklayan yasa tasarısını hazırladı. Lama Şerif bu konuda "Mesai saatlerinde namaz kılınmaz. İlla kılınacaksa öğle ve ikindi namazları birleştirilerek kılınmalı. Ben de namazları bu şekilde kılıyorum. Bu konuda dinimiz bir sınırlama getirmemiştir." diyerek yasa tasarısının gerekliliğini savunuyor.

Din İşleri Ajansı Başkanı Lama Şerif'e her geçen gün tepkiler artıyor. Müslümanlar, görevden alınmasını talep ederken Lama Şerif'i savunan ve yaptıklarını tasvip edici açıklamalar yapan Devlet Başkanı Nazarbayev'e de tepkiler her geçen gün artıyor.

Lama Şerif

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2011, 15:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 8 yıl Önce

burada amerikan parmağı var. orada amerikan dostu bir düzen getirmek için türkiyedeki taktiği kullanıyor. kilit pozisyonundaki adamlarıyla yönetime nüfuz ederek önce yasaklatıyor. sonra başka adamları vasıtasıyla da din özgürlüğü amigoluğu yapıyor. halkı yönetimden soğutuyor sonra da kendi düzenini kuruyor. yani denize atıyor sonra da şartlı bir cankurtaran simidi atıyor. şeytan işi bu iş.

Celil Toprak
Celil Toprak - 8 yıl Önce

rusya'ya kendimi beğendireceğim diye zorla milletini irite ediyor

banner39

banner36

banner37

banner35