banner15

Kazakistan'da, emekli maaşlarına Ocak 2019’dan itibaren zam

Kazakistan'da emekli maaşlarına yeni yapılan düzenleme ile yüzde 9 zam yapıldı

Kazakistan'da, emekli maaşlarına Ocak 2019’dan itibaren zam

Kazakistan'da 2019 yılının Ocak ayından başlayarak emekli maaşlarına yeni bir düzenleme yapılacağı ve yeni değerlendirmelere göre emeklilere maaş ödeneceği bildirildi.

Kazakistan Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Madina Abylkasymova konu ile igili yaptığı açıklamada, “Emeklilik maaşı her sene enflasyonun yüzde 2'si oranında artırılıyordu bu yıl ise yüzde 9 olarak artırdık” dedi.

Kazak Bakan,  “Yaklaşık 1 milyon emekli, asgari ücret miktarının yüzde 100 kadar temel bir emekli maaşı almaya başladı, yani onlar için temel emekli maaşı 2 kat arttı. Emekli maaşlarını temel, müşterek ve birikimli olarak sınıflandırdık. Müşterek maaşlara yıllık olarak enflasyon üzerinde yüzde 2 artış yapacağız, temel emeklilik parası ise devlet başkanının kararnamesiyle ortalama yüzde 67 artırılacaktır ”dedi.

Kazak Bakan şu anda Kazakistan’daki emekli maaşlarının, tüm komşu ülkelerdeki ve tüm Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki emekli maaşları seviyesini aştığını vurgulayarak, “Üç bileşenli ortalama emekli maaşı şu anda 101 bin tenge (260 doların üzerinde)” dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tayfun kılıç
Tayfun kılıç - 2 yıl Önce

Tabi bu arada ev kirasının 30 dolar, dana etinin 6, koyun etinin 8, domuz etinin 8; at etinin de 12 dolar /kg.olduğunu söyleyin

banner39

banner50

banner47

banner48